Kanti Himal | 1998 S Face-E Ridge (to 5650m)
A Japan expedition to Kanti Himal in 1998 via S Face-E Ridge (to 5650m), led by Sadao Yoshinaga, Tomatsu Ohnishi. Summit reached on 19th September 1998. 9 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 3226 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | KANT98301 |
| Peak ID | KANT |
| Year | 1998 |
| Season | 3 |
| Host Country | 1 |
| Route 1 | S Face-E Ridge (to 5650m) |
| Route 2 | SW Face (to 5500m) |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | Japan |
| Leaders | Sadao Yoshinaga, Tomatsu Ohnishi |
| Sponsor | Osaka Alpine Club Expedition to Kanti Himal & Changla |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | - |
| Approach | - |
| Basecamp Date | 1998-09-14 |
| Summit Date | 1998-09-19 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 5 |
| Total Days | 9 |
| Termination Date | 1998-09-23 |
| Termination Reason | 10 |
| Termination Notes | Abandoned at 5650m due route difficulties |
| High Point (m) | 5650 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 0 |
| Fixed Rope (m) | 0 |
| Total Members | 5 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 4 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | False |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | Attempted Changla Himal (CHAN-983-01) |
| Campsites | BC(14/09,4200m),ABC(17/09,5200m),xxx(19/09,5650m) |
| Route Notes | BC southeast of South Face of Kanti Himal ABC at bottom of South Face High point at rock band of South Face. On 19th started up S Face to reach East Ridge, but 600m high rock band starting at 5500m to East Ridge at 6100m defeated them. Climbed only 3 pitches upward, then gave up because of soft snow on slate-like rock. All climbing members and 4 climbing Sherpas reached high point on South Face of 5650m on 19th. Then team went to see SW Face from hanging glacier below face and on 22nd Sept went to 5500m on glacier and decided SW Face too difficult to climb and returned to ABC and on 2 Oct returned to Mugu camp "headquarters" where non-climbing leader, doctor and others were based. 5 Oct entire expedition moved out of Mugu, splitting into several parties to make wide recess east, northeast and north of Mugu. Non-climbers made new headquarters at Simikot and climbing party of 4 members and 4 Sherpas went on to new BC for attack on Changla and West Peak of Changla. |
| Accidents | - |
| Achievement | - |
| Agency | Cosmo Treks |
| Commercial Route | - |
| Standard Route | - |
| Primary Route | False |
| Primary Member | True |
| Primary Reference | True |
| Primary ID | CHAN98301 |
| Checksum | 2453659 |
| Year | 1998 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | s face-e ridge (to 5650m) |
Members
9 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Satoshi Kimoto | M | 1956 | Japan | Climber | Oume, Tokyo, Japan | Alpine guide | Details Other expeditions |
| Tamotsu Ohnishi | M | 1942 | Japan | Climbing Leader | Osaka Sayama, Osaka, Japan | Printing company executive | Details Other expeditions |
| Mamoru Taniguchi | M | 1948 | Japan | Climber | Taya, Toyama, Japan | Alpine guide | Details Other expeditions |
| Takehiko Yanagihara | M | 1960 | Japan | Climber | Osaka, Japan | Truck driver | Details Other expeditions |
| Sadao Yoshinaga | M | 1932 | Japan | Leader | Minato, Osaka, Japan | Retired shipping company owner | Details Other expeditions |
| Kancha Dawa Sherpa | M | 1960 | Nepal | H-A Worker | Thami, Khumbu | - | Details Other expeditions |
| Ang Phurba Sherpa | M | 1961 | Nepal | H-A Worker | Thami, Khumbu | - | Details Other expeditions |
| Mingma Nuru Sherpa | M | 1970 | Nepal | H-A Worker | Pare, Khumbu | - | Details Other expeditions |
| Chuldin Nuru (Chuldim) Sherpa | M | 1966 | Nepal | H-A Worker | Phurte, Khumbu | - | Details Other expeditions |
References
0 recorded references.