Tilicho | 1999 N Ridge
A France expedition to Tilicho in 1999 via N Ridge, led by Gilles Marcaud. Summit reached on 17th October 1999. 11 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 3471 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | TILI99301 |
| Peak ID | TILI |
| Year | 1999 |
| Season | 3 |
| Host Country | 1 |
| Route 1 | N Ridge |
| Route 2 | - |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | France |
| Leaders | Gilles Marcaud |
| Sponsor | French Tilicho Expedition |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | - |
| Approach | Jomsom->Mesokanto 5400m Pass on the right side |
| Basecamp Date | 1999-10-09 |
| Summit Date | 1999-10-17 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 8 |
| Total Days | 16 |
| Termination Date | 1999-10-25 |
| Termination Reason | 5 |
| Termination Notes | Abandoned at 7000m due to too much snow |
| High Point (m) | 7000 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 2 |
| Fixed Rope (m) | 1600 |
| Total Members | 11 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 3 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | False |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | - |
| Campsites | BC(09/10,4950m),C1(11/10,5800m),C2(14/10,6300m),xxx(17/10,7000m) |
| Route Notes | BC 50m above the lake. Fixed C1 on Oct 11 by Cauchy amd two Sherpas and down to BC. On 13th all members stayed at C1 except Sherpas. On 16th six members slept at C1. On 14th three members and three Sherpas fixed C2 and stayed there. On 17th Cauchy and Sherpas attempted summit around 11:30 hours then realized shortage of ropes. Down to BC on 18th all were at BC. Snow fell whole day of 19th. Again on 20th went up to check C1 and got down to BC. 21st was sunny day and rest at BC. Second attempt on 22nd planned to reach C2 by leader and Cauchy but due to fresh snow they could reach to C1 only and returned to BC as the camp was broken. Third attempt on 24th by Cauchy and Geloen. They left BC at 23:00 hours (11 pm) reached C2 at 06:00 hours. Tried for summit together with the French who were at C2. They could reach up to 6600m only, then they gave up. - Domard had to leave BC on 14th due to dislocation of his right arm on Oct 1st on the trail to BC. - Rouys left BC on 17th happily - it was enough for him to be at BC. - Chetalle, Duperrex, Paumier & Raymond left BC on 24th to walk down to Pokhara. - Rest of the members together arrived KTM on 28th, will leave Nepal on 31st. - Marcaud will leave on Nov 7. He is waiting baggages to come. He may be staying with Lhakpa (Tip Top). |
| Accidents | - |
| Achievement | - |
| Agency | Tip & Top Trekking |
| Commercial Route | False |
| Standard Route | False |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | False |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2455088 |
| Year | 1999 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | n ridge |
Members
11 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Francoise Buisson | F | 1964 | France | Climber | Cazaux deBat, Hautes-Pyrenees, France | Secretary | Details Other expeditions |
| Emmanuel Cauchy | M | 1960 | France | Exp Doctor | Les Houches, Haute-Savoie, France | Physician | Details Other expeditions |
| Eric Chetaille | M | 1961 | France | Climber | Paris, France | Pharmacologist | Details Other expeditions |
| Guy Domard | M | 1951 | France | Climber | Poligny, Jura, France | Street cleaner | Details Other expeditions |
| Guy Duperrex | M | 1965 | France | Climber | Chamonix, Haute-Savoie, France | Physician | Details Other expeditions |
| Alain Geloen | M | 1965 | France | Climber | Chamonix, Haute-Savoie, France | Alpine guide | Details Other expeditions |
| Gilles Rene Marcaud | M | 1962 | France | Leader | Chamonix, Haute-Savoie, France | Alpine guide | Details Other expeditions |
| Veronique Parein | F | 1957 | France | Climber | Saint-Egreve, Isere, France | Computer engineer | Details Other expeditions |
| Philippe Paumier | M | 1950 | France | Climber | Domancy, Haute-Savoie, France | Radiologist | Details Other expeditions |
| Philippe Raymond | M | 1956 | France | Climber | Livry-Gargan, Seine-St-Denis, France | Physiotherapist | Details Other expeditions |
| Jean Francois Rouys | M | 1962 | France | Climber | Borderes Louron, Hautes-Pyrenees, France | Ski station employee | Details Other expeditions |
References
0 recorded references.