Tilicho | 2006 NE Spur-N Ridge
A Denmark expedition to Tilicho in 2006 via NE Spur-N Ridge, led by Philip Ulrich. Summit reached on 22nd October 2006. 1 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 5550 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | TILI06304 |
| Peak ID | TILI |
| Year | 2006 |
| Season | 3 |
| Host Country | 1 |
| Route 1 | NE Spur-N Ridge |
| Route 2 | - |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | Denmark |
| Leaders | Philip Ulrich |
| Sponsor | Danish Tilicho Expedition 2006 |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | - |
| Approach | Bus to Beshisahar->Jagat->Chame->Manang->Khangsar->Tilicho BC Hotel |
| Basecamp Date | 2006-10-22 |
| Summit Date | 2006-10-22 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 0 |
| Total Days | 9 |
| Termination Date | 2006-10-31 |
| Termination Reason | 12 |
| Termination Notes | Abandoned at 4945m due to bad snow condition on the mountain |
| High Point (m) | 4945 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 0 |
| Fixed Rope (m) | 0 |
| Total Members | 1 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 0 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | True |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | Climbed rock mountain peak about 5500m high north of Tilicho |
| Campsites | BC(22/10,4945m),xxx(22/10,4945m) |
| Route Notes | Ulrich got to the BC of Tilicho and came to know from other expedition that snow condition was bad on the mountain. He gave up on climbing Tilicho instead he went to climb an unnamed peak north of Tilicho, about 5500m high. He returned to Kathmandu on 5 Nov and will leave on 8 Nov. |
| Accidents | - |
| Achievement | - |
| Agency | Monterosa Treks |
| Commercial Route | False |
| Standard Route | False |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | False |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2457657 |
| Year | 2006 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | ne spur-n ridge |
Members
1 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Philip Ulrich | M | 1958 | Denmark | Leader | Vedbaek, Copenhagen, Denmark | Foodstuff importer | Details Other expeditions |
References
0 recorded references.