Langtang Lirung | 2022 E Face
A Ecuador expedition to Langtang Lirung in 2022 via E Face, led by Topo Mena. Summit reached on 15th October 2022. 3 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 10965 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | LANG22301 |
| Peak ID | LANG |
| Year | 2022 |
| Season | 3 |
| Host Country | 1 |
| Route 1 | E Face |
| Route 2 | - |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | Ecuador |
| Leaders | Topo Mena |
| Sponsor | Alpine Langtang Lirung Expedition 2022 |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | - |
| Approach | Syabru Besi |
| Basecamp Date | - |
| Summit Date | 2022-10-15 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 0 |
| Total Days | 0 |
| Termination Date | - |
| Termination Reason | 5 |
| Termination Notes | Abandoned at 5800m due to dangerous rockfall |
| High Point (m) | 5800 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 0 |
| Fixed Rope (m) | 0 |
| Total Members | 3 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 0 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | True |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | Summited 6192m WSW summit of Yansa Tsenji (Dragpoche) |
| Campsites | BC(03/10,4600m),xxx(15/10,5800m) |
| Route Notes | BC 03/10 4600m HPt 15/10 5800m by all members. Trek to Lama Hotel/Langtang/Kyanjin Gompa As the first week of the trip the weather was very bad the team stayed at BC and did a few acclimatization hikes. They waited for better weather as they knew they only had one go on the East Face of Langtang Lirung in Alpine Style. On 08/10 the weather improved and they took some gear to the base of the wall at the Bergschrund at 4950m and checked out the conditions. On 14/10 they started their summit attempt from BC. The route was mixed and about 90 degrees at times. They left BC at 10 pm of 14/19. They reached the Bergschrund at midnight. When they sun hit the E Face (the wall is 2200m high) they started getting hit by rocks and avalanches and spin drifts as it was getting too warm. When they were at about 5800m at 6:30 am, they quickly decided to descend as conditions were too dangerous. They abseiled down and reached the Bergschrund at 10 am. They reached BC at about 1 pm packed up and walked to Kyanjin Gompa [on 15/10]. Oxygen: Not taken, not used |
| Accidents | - |
| Achievement | - |
| Agency | Himalaya Vision |
| Commercial Route | False |
| Standard Route | False |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | False |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2462925 |
| Year | 2022 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | e face |
Members
3 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Esteban Patricio (Topo) Mena Yanez | M | 1989 | Ecuador | Leader | Quito, Ecuador | Alpine guide | Details Other expeditions |
| Joshua Rosendo Jarrin Molina | M | 1986 | Ecuador | Climber | Albuquerque, New Mexico | Alpine guide | Details Other expeditions |
| Roberto Jose Morales Morales | M | 1989 | Ecuador | Climber | Quito, Ecuador | Alpine guide | Details Other expeditions |
References
3 recorded references.
| Expedition ID | Journal | Author | Title | Publisher | Citation | Yak 94 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| LANG22301 | - | - | https://explorersweb.com/alpine-style-teams-struggle-in-a-washout-season/ | - | - | - |
| LANG22301 | AAJ | Jarrin, Joshua | Peak 6192, West Face | - | 97:327-330 (2023) | - |
| LANG22301 | - | - | https://publications.americanalpineclub.org/articles/13201216477 | - | - | - |