Annapurna I | 2025 SW Ridge
A China expedition to Annapurna I in 2025 via SW Ridge, led by Song Yu-Jiang. Summit reached on 7th April 2025. 22 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 11591 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | ANN125102 |
| Peak ID | ANN1 |
| Year | 2025 |
| Season | 1 |
| Host Country | 1 |
| Route 1 | SW Ridge |
| Route 2 | - |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | China |
| Leaders | Song Yu-Jiang |
| Sponsor | 8K Int'l Annapurna Expedition 2025 |
| Success 1 | True |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | Bangladesh, Canada, Estonia, Finland, Hungary, Poland, Singapore, UK, Ukraine, USA |
| Approach | - |
| Basecamp Date | 2025-03-28 |
| Summit Date | 2025-04-07 |
| Summit Time | 0822 |
| Summit Days | 10 |
| Total Days | 11 |
| Termination Date | 2025-04-08 |
| Termination Reason | 1 |
| Termination Notes | - |
| High Point (m) | 8091 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 3 |
| Fixed Rope (m) | 0 |
| Total Members | 14 |
| Summit Members | 7 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 12 |
| Summit Hired | 8 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | False |
| O2 Used | True |
| O2 None | False |
| O2 Climb | True |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | - |
| Campsites | BC(28/03,4190m),C1(01/04,5100m),C2(03/04,6500m),C3(05/04,6500m),Smt(07/04) |
| Route Notes | Mohad Babar Ali was a client of Makalu Adventure on the 8K permit. |
| Accidents | - |
| Achievement | - |
| Agency | 8K Expeditions |
| Commercial Route | False |
| Standard Route | True |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | False |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2462933 |
| Year | 2025 |
| Summit Success | True |
| O2 Summary | Used |
| Route (lowercase) | sw ridge |
Members
22 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Yu-Jiang Song | M | 1971 | China | Leader | Beijing, China | Alpine guide | Details Other expeditions |
| Mohad Babar Ali | M | 1990 | Bangladesh | Climber | Chattogram, Bangladesh | Physician | Details Other expeditions |
| Philip Anthony Chapman | M | 1982 | UK | Climber | Truro, Cornwall, England | - | Details Other expeditions |
| Laszlo Csomor | M | 1974 | Hungary | Climber | - | - | Details Other expeditions |
| Nathaniel James Douglas | M | 1986 | USA | Climber | Seattle, Washington | Medical device sales pProfessional | Details Other expeditions |
| Ian Fraser | M | 1967 | UK | Climber | Dumbarton, Scotland | - | Details Other expeditions |
| Bisesh Gurung | M | 1988 | UK/Nepal | Climber | Dhampus-8, Kaski | - | Details Other expeditions |
| Liliya Ianovskaia | F | 1959 | Canada | Climber | Oakville, Ontario | Business owner | Details Other expeditions |
| Meelis Kuris | M | 1973 | Estonia | Climber | - | - | Details Other expeditions |
| Bartloumiej Andrzej Paczoski | M | 1972 | Poland | Climber | Biala Podlaska, Poland | Businessman in real estate | Details Other expeditions |
| Anni Katri Penttila | F | 1993 | Finland | Climber | Mikkeli, Finland | CEO | Details Other expeditions |
| Marie Saame | F | 1989 | Estonia | Climber | Tallinn, Estonia | - | Details Other expeditions |
| Pavlo Sydorenko | M | 1968 | Ukraine | Climber | Kharkov, Ukraine | University teacher for rescue work | Details Other expeditions |
| Xiao-Yun (Vincere) Zeng | F | 1991 | Singapore | Climber | Singapore | - | Details Other expeditions |
| Dawa Nurbu Sherpa | M | 1997 | Nepal | H-A Worker | - | - | Details Other expeditions |
| Lakpa Nurbu Sherpa | M | 1990 | Nepal | H-A Worker | Makalu-Barun | - | Details Other expeditions |
| Lhakpa Nurbu Sherpa | M | 1983 | Nepal | H-A Worker | Tashigaon, Makalu-Barun | - | Details Other expeditions |
| Migma Dorchi Sherpa | M | 1999 | Nepal | H-A Worker | Makalu-2, Makalu-Barun | - | Details Other expeditions |
| Pechhumbe (Chumbe) Sherpa | M | 1987 | Nepal | H-A Worker | Tashigaon, Makalu-Barun | - | Details Other expeditions |
| Pem Lakpa Sherpa | M | 2002 | Nepal | H-A Worker | Makalu-2, Makalu-Barun | - | Details Other expeditions |
| Phurba Ongel Sherpa | M | 1981 | Nepal | H-A Worker | Sedua, Makalu-Barun | - | Details Other expeditions |
| Sanu Sherpa | M | 1975 | Nepal | H-A Worker | Walung, Makalu-9, Makalu-Barun | - | Details Other expeditions |
References
1 recorded references.
| Expedition ID | Journal | Author | Title | Publisher | Citation | Yak 94 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ANN125102 | - | - | https://makaluadventure.com/en/blog/babar-ali-the-first-bangladeshi-from-bangladesh-to-summit-annapurna-i?srsltid=AfmBOopBKm-w8vPUydlDZXntmQCdLZI7KU8HxWb1imRyudg-srHwm_US | - | - | - |