Annapurna I | 2016 S Face
A Japan expedition to Annapurna I in 2016 via S Face, led by Nobukazu Kuriki. Summit reached on 10th May 2016. 3 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 9034 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | ANN116105 |
| Peak ID | ANN1 |
| Year | 2016 |
| Season | 1 |
| Host Country | 1 |
| Route 1 | S Face |
| Route 2 | - |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | Japan |
| Leaders | Nobukazu Kuriki |
| Sponsor | Kuriki Annapurna 1 South Face Expedition |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | - |
| Approach | Via helicopter to Annapurna South BC |
| Basecamp Date | 2016-04-13 |
| Summit Date | 2016-05-10 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 27 |
| Total Days | 30 |
| Termination Date | 2016-05-13 |
| Termination Reason | 6 |
| Termination Notes | Abandoned at 6290m due to leg injury from falling ice |
| High Point (m) | 6290 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 2 |
| Fixed Rope (m) | 0 |
| Total Members | 1 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 2 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | False |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | Attempted Singu Chuli (6501m); summited Chulu West (6419m) on 21 April |
| Campsites | BC(13/04,4100m),ABC(02/05,5010m),C1(04,10/05,6290m),xxx |
| Route Notes | From Kurik's blog (http://lineblog.me/kuriki/) Ap 13 - Arrived in Annapurna South BC (4100m) by helicopter. Ap 17 - Attempted Singu Chuli (6501m) for acclimatization; stopped short of summit due to heavy crevassing. Ap 18 - Flew to Chuli West (6419m) by helicopter for further acclimatization. Ap 21 - Summited Chuli West. Ap 22 - Returned to Annapurna South BC by helicopter. Apr 23 to May 1 - Period of bad weather May 02 - Moved up to ABC at 5010m. May 04 - Climbed up the south wall to 6290m. May 05 - Descended back to ABC, then to back to BC. May 10 - Started up south wall from ABC at 3:40 am, arrived at 6290m at 10:15 am. Planned to spend day at 6290m, then climb to 7000m the next day. But suffered leg injury from falling ice during the climb to 6290m. May 11 - Kuriki returned to ABC due to swelling and pain from leg injury. May 12 - Returned to BC. From Kuriki's Facebook page: 11 May 2016 Today I was going to climb over 7000m, but a block of ice fell on my left knee yesterday while climbing, and I couldn't have my full strength to climb the south face before time limit of good weather. Weather forecast said that it would be surrounded by clouds by 9-10am, and with my injured knee, I wouldn't be able to climb by the time, which will risk life. Therefore, I decided to descend from here at 6290m. 10 May 2016 Kuriki departed advance base camp at 3:40 am and started climbing the south face at 6:00 am today. At 10:15 am (Nepali time), Kuriki reached 6290m and pitched his tent for today. The first 3 photos were taken at 6 am, second 3 photos were at 9 am, and the last 3 were at 10:15 when he got to 6290m. All the photos were taken from the base camp of Annapurna. 9 May 2016 I will leave the advanced base camp at 3 am on 10th. I'm getting ready for the departure now. After I start climbing, my account can only show you pictures of me like a small dot in the mountain, but I want to share my adventure with you. When I climbed up to 6190m on 4th May, I realized that not only physical strength are necessary, but also it burns out psychologically. I really need to focus all my energy. |
| Accidents | - |
| Achievement | - |
| Agency | Bochi Bochi Treks |
| Commercial Route | False |
| Standard Route | False |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | - |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2462505 |
| Year | 2016 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | s face |
Members
3 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nobukazu Kuriki | M | 1982 | Japan | Leader | Tokyo, Japan | Alpinist | Details Other expeditions |
| Ramesh Gurung | M | 1988 | Nepal | H-A Worker | Linggam, Hatiya-7, Makalu-Barun | - | Details Other expeditions |
| Nurbu Bhote Lama | M | 1981 | Nepal | H-A Worker | Hatiya-1, Makalu-Barun | - | Details Other expeditions |
References
1 recorded references.
| Expedition ID | Journal | Author | Title | Publisher | Citation | Yak 94 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ANN116105 | - | - | http://lineblog.me/kuriki/ | - | - | - |