Yasa Thak | 2004 SE Ridge (to 6100m)
A France expedition to Yasa Thak in 2004 via SE Ridge (to 6100m), led by Erwan Le Lann. Summit reached on 21st October 2004. 3 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 11574 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | YASA04301 |
| Peak ID | YASA |
| Year | 2004 |
| Season | 3 |
| Host Country | 1 |
| Route 1 | SE Ridge (to 6100m) |
| Route 2 | - |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | France |
| Leaders | Erwan Le Lann |
| Sponsor | French Tengkangpoche Expedition 2004 |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | - |
| Approach | Thami Og |
| Basecamp Date | 2004-10-06 |
| Summit Date | 2004-10-21 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 15 |
| Total Days | 18 |
| Termination Date | 2004-10-24 |
| Termination Reason | 14 |
| Termination Notes | Abandoned at 6100m due to lack on interest |
| High Point (m) | 6100 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 1 |
| Fixed Rope (m) | 0 |
| Total Members | 3 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 0 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | True |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | - |
| Campsites | BC(19/10),Biv(20/10),xxx(21/10,6100m) |
| Route Notes | BC at Thengpo Biv on North Face (rock pillar). From 10th Oct started fixing route and taking up equipment below making biv and sleeping on face. 18th tried to fix more ropes higher but on small ledge hip-deep snow and every crack in the face had snow but really impossible to put pitons at every crack. Climbed 100m higher and then abandoned attempt to climb higher. Had had big snowfall on 15th and avalanches were coming down while were on face fixing rope and taking gear up; lost one bag of gear but no one hurt. Route was in middle of North Face on big rock pillar direct to top and climbed about quarter of rock ridge which leads to a 300m snow ridge to summit. Then all three members went to small peak north northwest of Tengkangpoche on opposite of valley: Point 6180m on Schnieder Khumbu map; local name is Pahamlahaka. Climbed SE Ridge to 6100m, not to top because "not interesting" flat snow; down SE Ridge. At high point on 21st Oct with one biv on way up and another down. |
| Accidents | - |
| Achievement | - |
| Agency | Arun Treks |
| Commercial Route | False |
| Standard Route | False |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | True |
| Primary ID | TKPO04301 |
| Checksum | 2457104 |
| Year | 2004 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | se ridge (to 6100m) |
Members
3 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Erwan Le Lann | M | 1973 | France | Leader | Grenoble, Isere, France | Alpine guide | Details Other expeditions |
| Jean Marc Clerc | M | 1967 | France | Climber | Toulouse, Haute-Garonne, France | Financial consultant | Details Other expeditions |
| Martial Dumas | M | 1975 | France | Climber | Chamonix, Haute-Savoie, France | Alpine guide | Details Other expeditions |
References
1 recorded references.
| Expedition ID | Journal | Author | Title | Publisher | Citation | Yak 94 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| YASA04301 | - | - | http://publications.americanalpineclub.org/articles/12200538902 | - | - | - |