Tukuche | 2008 NNW Ridge
A Germany expedition to Tukuche in 2008 via NNW Ridge, led by Stefan Herrmannspahn. Summit reached on 25th October 2008. 9 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 6301 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | TUKU08305 |
| Peak ID | TUKU |
| Year | 2008 |
| Season | 3 |
| Host Country | 1 |
| Route 1 | NNW Ridge |
| Route 2 | - |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | Germany |
| Leaders | Stefan Herrmannspahn |
| Sponsor | Tukuche Peak Expedition 2008 |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | - |
| Approach | Beni->French Pass |
| Basecamp Date | 2008-10-09 |
| Summit Date | 2008-10-25 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 16 |
| Total Days | 19 |
| Termination Date | 2008-10-28 |
| Termination Reason | 5 |
| Termination Notes | Abandoned at 6850m due to not enough time, tired & bad snow condition |
| High Point (m) | 6850 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 2 |
| Fixed Rope (m) | 0 |
| Total Members | 9 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 0 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | True |
| O2 Used | True |
| O2 None | False |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | True |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | Climbed unnamed peak (5882m) and Dhampus Peak |
| Campsites | BC(09/10,5050m),C1(13/10,5600m),C2(24/10,6245m),xxx(25/10,6850m) |
| Route Notes | BC at Hidden Valley High point at 6850m. Auerswald and Erkelenz left C2 at 8 am on 25 Oct. Erkelenz reached West Summit at about 1:30 pm, stayed on West Summit about 15 minutes. It was windy, snow condition was not stable and it was late to continue for the Main Summit. Then descended to C2 around 3 pm with Auerswald who had stopped at about 6800m due to tiredness. Next day to BC. Anders suffered from headache and left BC with trekking group on 10 Oct. Bogatin, Gust, Hermannspahn, Hilsberg and Neumann climbed up to 6000m. They were tired and did not attempt the main peak. Roeger did not attempt on Tukuche but he did go to summit of unnamed peak 5882m, south of Dhampus Pass and north of Tukuche Peak. On 23 Oct climbing route was North Ridge-BC-Summit-BC in one day. Auerswald, Bogatin and Hilsberg summited Dhampus via West Ridge on 22 Oct (no permit). The team returned to Kathmandu on 1 November and will leave on 2 Nov. |
| Accidents | Anders suffered from headache at BC (used oxygen) |
| Achievement | - |
| Agency | Adventure Geo Treks |
| Commercial Route | False |
| Standard Route | False |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | False |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2458438 |
| Year | 2008 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | Used |
| Route (lowercase) | nnw ridge |
Members
9 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Hans-Peter Auerswald | M | 1953 | Germany | Climber | Zwoenitz, Saxony, Germany | IT clerk | Details Other expeditions |
| Erik Gerson Anders | M | 1978 | Germany | Climber | Thalheim, Baden-Wuerttemberg, Germany | Physiotherapist | Details Other expeditions |
| Jana Bogatin | F | 1969 | Germany | Climber | Chemnitz, Saxony, Germany | Building designer | Details Other expeditions |
| Uwe Johannes Erkelenz | M | 1961 | Germany | Climber | Chemnitz, Saxony, Germany | IT clerk | Details Other expeditions |
| Bert Gust | M | 1971 | Germany | Climber | Chemnitz, Saxony, Germany | IT clerk | Details Other expeditions |
| Stefan Herrmannspahn | M | 1970 | Germany | Leader | Darmstadt, Hesse, Germany | IT project manager | Details Other expeditions |
| Hanna Hillsberg | F | 1959 | Germany | Climber | Chemnitz, Saxony, Germany | Musician | Details Other expeditions |
| Lars Neumann | M | 1974 | Germany | Climber | Freiberg, Saxony, Germany | IT clerk | Details Other expeditions |
| Ingo Uwe Roeger | M | 1972 | Germany | Climber | Chemnitz, Saxony, Germany | Computer scientist | Details Other expeditions |
References
0 recorded references.