Tengkangpoche | 2002 NE Pillar (to 5300m)
A Czech Republic expedition to Tengkangpoche in 2002 via NE Pillar (to 5300m), led by Radek Lienerth. Summit reached on 16th October 2002. 4 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 4211 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | TKPO02301 |
| Peak ID | TKPO |
| Year | 2002 |
| Season | 3 |
| Host Country | 1 |
| Route 1 | NE Pillar (to 5300m) |
| Route 2 | N Pillar (to 5400m) |
| Route 3 | E Face (to 5200m) |
| Route 4 | - |
| Nationality | Czech Republic |
| Leaders | Radek Lienerth |
| Sponsor | International Expedition to Tengkangpoche |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | Slovakia |
| Approach | Khumbu Valley->Thami |
| Basecamp Date | 2002-10-08 |
| Summit Date | 2002-10-16 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 8 |
| Total Days | 23 |
| Termination Date | 2002-10-31 |
| Termination Reason | 5 |
| Termination Notes | Abandoned at 5400m due to loose snow on rock |
| High Point (m) | 5400 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 0 |
| Fixed Rope (m) | 0 |
| Total Members | 4 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 0 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | True |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | Climbed Yasa Thak (YASA-023-01) and Parchamo |
| Campsites | BC(08/10,3000m),ABC(11/10,4500m),xxx(20/10,5400m) |
| Route Notes | BC at Thami village ABC at bottom of North Face High point at ledge on NE Pillar. Expedition divided into 2 teams: Lienerth and Toloch tried a line starting up east side of NE Pillar and climbed to 5300m to ledge; fixed 350m rope, all ropes they had including climbing ropes to ledge and stopped because all of route was too much new loose snow on rock; this attempt made after acclimatization to Tashi Lapcha and back to mountain; made attempt on 16 Oct. Back to BC, snowing again old afternoon and evening; this was route of French attempt in Spring 2002 of French North Pillar (found rope and some equipment). After bringing down their ropes and abandoning Tengkangpoche, Lienerth and Toloch left BC 20 Oct and went to Tengkangpoche village, west of Thami and climbed South Ridge of Tengi Rongi Tau to a summit of 6140m on the ridge to the 6940m main summit; climbed from 21 Oct to this subsidiary summit on 23 Oct (with biv at 5100m and 2nd biv at 5600m both the ridge) and descended via SE Ridge to SW Face. Then they climbed to top of Parchemo with Martin Heuger on 29 Oct via East Ridge and back to BC and all climbing finished. Dutka and Heuger left ABC 12 Oct for North Pillar and made series of bivs: 1) at 4900m on 12 Oct: 2) 15 Oct at 5100m, 3) 19 Oct at 5250m. Rock climbing with loose snow covering it so very slow progress: fixed total at 280m rope, reusing some of it as they moved higher. On 20 Oct reached 5400m and quit because of snow on rock, very cold and windy. 21 Oct started down and 22 Oct reached BC. Dutka tried to solo left side of East Face on 28 Oct but stopped at 5200m because of unstable snow and back to BC same day. |
| Accidents | - |
| Achievement | - |
| Agency | Everest Adventure |
| Commercial Route | - |
| Standard Route | - |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | - |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2456186 |
| Year | 2002 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | ne pillar (to 5300m) |
Members
4 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Jaroslav Dutka | M | 1965 | Slovakia | Climber | Trencin, Slovakia | Manager of company working on tall structures | Details Other expeditions |
| Martin Heuger | M | 1969 | Slovakia | Climber | Bratislava, Slovakia | Manager of company working on tall structures | Details Other expeditions |
| Radek Lienerth | M | 1978 | Czech Republic | Leader | Brno, Czech Republic | Physical education student | Details Other expeditions |
| Alexandr Toloch | M | 1970 | Czech Republic | Climber | Brno, Czech Republic | Economist | Details Other expeditions |
References
3 recorded references.
| Expedition ID | Journal | Author | Title | Publisher | Citation | Yak 94 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TKPO02301 | AAJ | Lienerth, Radek | - | - | 77:381-382 (2003) | - |
| TKPO02301 | HIGH | - | - | - | 252:58-59 (Nov 2003) | - |
| TKPO02301 | - | - | http://publications.americanalpineclub.org/articles/12200338102/Asia-Nepal-Rowaling-Himal-Teng-Kang-Poche-Northeast-Pillar-Attempt-and-Tengi-Ragi-Tau-South-South-Ridge | - | - | - |