Tengkoma | 1998 S Ridge from south
A UK expedition to Tengkoma in 1998 via S Ridge from south, led by Ronnie Robb. Summit reached on 22nd October 1998. 7 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 3218 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | TENG98302 |
| Peak ID | TENG |
| Year | 1998 |
| Season | 3 |
| Host Country | 1 |
| Route 1 | S Ridge from south |
| Route 2 | - |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | UK |
| Leaders | Ronnie Robb |
| Sponsor | British Medical Tengkoma Exoedition |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | - |
| Approach | - |
| Basecamp Date | 1998-10-13 |
| Summit Date | 1998-10-22 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 9 |
| Total Days | 10 |
| Termination Date | 1998-10-23 |
| Termination Reason | 5 |
| Termination Notes | Abandoned at 6100m due to difficult snow and ice |
| High Point (m) | 6100 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 1 |
| Fixed Rope (m) | 0 |
| Total Members | 7 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 0 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | True |
| O2 Used | True |
| O2 None | False |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | True |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | - |
| Campsites | BC(13/10,5130m),C1(16,21/10,5700m),xxx(22/10,6100m) |
| Route Notes | BC at Pangpema C1 never occupied because Tate got sick & all in his party down to BC below (C1 pitched & occupied 21st on south rampant) High point at glacier on south side. On 16 Oct C1 pitched on south rampart but Tate got sick and all down, Howarth and two Havely's with Tate. Two Robb's and Bricknell then attempted mountains via some area of boulder field/slag and camped at about same place 21st Oct. 22nd made summit attempt to start of snow and ice difficulties and then turned back about 100m below summit. Two attempts were made on this rather undistinguished looking mountain. Mark Howarth, Jill and Rick Havely, and Alan Tate set up a high camp on the mountain, but were forced to abandon their attempt later that evening when Alan developed AMS (probably HACE). Fortunately Alan made a full recovery with descent to Lhonak and then later to Ghunsa (3400m). Ronnie Robb, David Robb and Bruce Bricknell made a second attempt a few days later and retreated about a hundred meters from the summit when a heavily crevassed glacier confronted them. |
| Accidents | Tate developed cerebral edema at 5700m and went down to Ghunsa |
| Achievement | - |
| Agency | Himalaya Expeditions |
| Commercial Route | - |
| Standard Route | - |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | False |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2454682 |
| Year | 1998 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | Used |
| Route (lowercase) | s ridge from south |
Members
7 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruce Bricknell | M | 1963 | UK | Climber | Aberdeen, Scotland | Petroleum engineer | Details Other expeditions |
| Gill Havely | F | 1961 | UK | Climber | York, N Yorkshire, England | Leisure consultant | Details Other expeditions |
| Richard Havely | M | 1941 | UK | Climber | York, N Yorkshire, England | Artist | Details Other expeditions |
| Mark Howarth | M | 1951 | UK | Climber | Selsey, W Sussex, England | Physician | Details Other expeditions |
| David (Dave) Robb | M | 1949 | UK | Climber | Edinburgh, Scotland | Management consultant | Details Other expeditions |
| Ronnie Robb | M | 1958 | UK | Leader | Aberdeen, Scotland | Recruitment manager | Details Other expeditions |
| Alan Tate | M | 1956 | UK | Climber | Knottingley, W Yorkshire, England | Director of computer software testing company | Details Other expeditions |
References
1 recorded references.
| Expedition ID | Journal | Author | Title | Publisher | Citation | Yak 94 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TENG98302 | HIGH | - | - | - | 198:43-44 (May 1999) | - |