Tashi Kang | 2011 SW Ridge of Tashi Kang III
A Japan expedition to Tashi Kang in 2011 via SW Ridge of Tashi Kang III, led by Yosuke Narisue. Summit reached on 2nd November 2011. 4 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 7482 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | TASH11301 |
| Peak ID | TASH |
| Year | 2011 |
| Season | 3 |
| Host Country | 1 |
| Route 1 | SW Ridge of Tashi Kang III |
| Route 2 | - |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | Japan |
| Leaders | Yosuke Narisue |
| Sponsor | Japanese Tashi Kang Expedition 2011 |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | - |
| Approach | Beni->Maprha by bus, then trek Yak Kharka, Thapa Peak BC |
| Basecamp Date | - |
| Summit Date | 2011-11-02 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 0 |
| Total Days | 0 |
| Termination Date | - |
| Termination Reason | 12 |
| Termination Notes | Abandoned on Tashi Kang III at 6000m due to exhaustion |
| High Point (m) | 6000 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 0 |
| Fixed Rope (m) | 0 |
| Total Members | 3 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 1 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | False |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | Attempted Tashi Kang III (to 6000m) |
| Campsites | xxx(02/11,6000m,Tashi Kang III) |
| Route Notes | The expedition could not go to Tashi Kang due to lack of porters. The team attempted Tashi Kang III. Two members Setsuko Inatomi and Yosuke Narisue together with Ramesh Gurung climbed up to 6000m on 2 Nov in very good weather conditions, but the climbers were exhausted and gave up. Yamamoto climbed up to 5780m and turned around due to tiredness. Hired: Ramesh Gurung, 29/6/1988 (15/3/2045), Hatiya-7 |
| Accidents | - |
| Achievement | - |
| Agency | Bochi Bochi Treks |
| Commercial Route | False |
| Standard Route | False |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | False |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2459454 |
| Year | 2011 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | sw ridge of tashi kang iii |
Members
4 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Setsuko Inatomi | F | 1944 | Japan | Climber | Itosima, Fukuoka, Japan | Housewife | Details Other expeditions |
| Yosuke Narisue | M | 1944 | Japan | Leader | Kitakyushu, Fukuoka, Japan | Retired newspaper editor | Details Other expeditions |
| Yoichi Yamamoto | M | 1950 | Japan | Climber | Kiyosu, Aichi, Japan | Retired office worker | Details Other expeditions |
| Ramesh Gurung | M | 1988 | Nepal | H-A Worker | Linggam, Hatiya-7, Makalu-Barun | - | Details Other expeditions |
References
0 recorded references.