Shershon | 2022 NW Ridge of Shershon Lho-SW Ridge
A Italy expedition to Shershon in 2022 via NW Ridge of Shershon Lho-SW Ridge, led by Guido Candolini. Summit reached on 6th November 2022. 5 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 11024 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | SHER22301 |
| Peak ID | SHER |
| Year | 2022 |
| Season | 3 |
| Host Country | 1 |
| Route 1 | NW Ridge of Shershon Lho-SW Ridge |
| Route 2 | - |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | Italy |
| Leaders | Guido Candolini |
| Sponsor | Ticino Shershon Expedition 2022 |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | USA |
| Approach | - |
| Basecamp Date | - |
| Summit Date | 2022-11-06 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 0 |
| Total Days | 0 |
| Termination Date | - |
| Termination Reason | 10 |
| Termination Notes | Abandoned at 6112m due to dangerous route to main summit |
| High Point (m) | 6112 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 1 |
| Fixed Rope (m) | 0 |
| Total Members | 5 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 3 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | False |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | Summited Shershon Lho (6112m) |
| Campsites | BC(5235m),C1(05/11,5920m),xxx(06/11,6112m) |
| Route Notes | Climbed NW Ridge of Shershon Lho (6112m) with plan to continue to Shershon (6432m) via SW Ridge. Team aborted climbed due to difficult knife-edge ridge connecting Shershon Lho with Shershon peak. |
| Accidents | - |
| Achievement | - |
| Agency | Ticino Treks |
| Commercial Route | False |
| Standard Route | False |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | False |
| Primary ID | - |
| Checksum | 3687 |
| Year | 2022 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | nw ridge of shershon lho-sw ridge |
Members
5 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Guido Candolini | M | 1966 | Italy | Leader | Friuli, Italy | - | Details Other expeditions |
| Massimo Candolini | M | 1964 | Italy | Climber | Friuli, Italy | - | Details Other expeditions |
| Joseph Vincent Gallagher | M | 1965 | USA | Climber | - | - | Details Other expeditions |
| Paolo Pischiutti | M | 1957 | Italy | Climber | Friuli, Italy | - | Details Other expeditions |
| Massimiliano Schiff | M | 1980 | Italy | Climber | Palmanova, Italy | - | Details Other expeditions |
References
2 recorded references.
| Expedition ID | Journal | Author | Title | Publisher | Citation | Yak 94 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SHER22301 | AAJ | Gallagher, Joe | Shershon Southwest Ridge, Attempt; Shershon Lho, Northwest Ridge | - | 97:341-342 (2023) | - |
| SHER22301 | - | - | http://publications.americanalpineclub.org/articles/13201216492 | - | - | - |