Saipal | 1988 N Face (to 5200m)
A Switzerland expedition to Saipal in 1988 via N Face (to 5200m), led by Denis Bertholet. Summit reached on 22nd October 1988. 8 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 837 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | SAIP88301 |
| Peak ID | SAIP |
| Year | 1988 |
| Season | 3 |
| Host Country | 1 |
| Route 1 | N Face (to 5200m) |
| Route 2 | NE Ridge (to 5800m) |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | Switzerland |
| Leaders | Denis Bertholet |
| Sponsor | Swiss Saipal Expedition |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | France |
| Approach | Simrikot->Kermi->Yangar (Yalgang where got yaks)->Chale |
| Basecamp Date | 1988-10-16 |
| Summit Date | 1988-10-22 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 6 |
| Total Days | 0 |
| Termination Date | - |
| Termination Reason | 5 |
| Termination Notes | Abandoned at 5800m due to slab avalanche danger and lack of time |
| High Point (m) | 5800 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 2 |
| Fixed Rope (m) | 0 |
| Total Members | 8 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 0 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | True |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | - |
| Campsites | BC(16/10,4100m),ABC(18/10,4750m),C1(20/10,5200m),C2(21/10,5560m),xxx(22/10,5800m) |
| Route Notes | BC at Kaireng Khola bottom of North Saipal Glacier ABC at moraine of North Saipal Glacier C1 at bottom of North Face C2 just below a col on NE Ridge High point at NE Ridge. Had to abandon because snow conditions bad with snow-slab danger on north side and had to leave BC not later than 24th Oct north side very steep, but is possible to climb. Put C1 at bottom of face planing to try face but then slab avalanche came down. Team then shifted route to NE Ridge when snow was deep and slowed progress. Needed 1 more week and several more camps. NE Ridge to pass not difficult but above 5800m technically difficult, steep in one section, rock with 3 summits in 3 km from pass to summit (curving ridge). Only Montaz and Zoller did any climbing above moraine. |
| Accidents | None |
| Achievement | 1st Swiss attempt, new route |
| Agency | Trans Himalayan Trekking (THT) |
| Commercial Route | - |
| Standard Route | - |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | - |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2450975 |
| Year | 1988 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | n face (to 5200m) |
Members
8 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Denis Bertholet | M | 1929 | Switzerland | Leader | Verbier, Valais, Switzerland | Alpine guide | Details Other expeditions |
| Georges Corsat | M | 1922 | Switzerland | Climber | Geneva, Switzerland | Engineer | Details Other expeditions |
| Helen Corsat | F | 1929 | Switzerland | BC Manager | Geneva, Switzerland | Secretary | Details Other expeditions |
| Christine Coville | F | 1926 | France | Climber | Paris, France | Unemployed | Details Other expeditions |
| Michel Patrik Gaillard | M | 1948 | Switzerland | Climber | Verbier, Valais, Switzerland | Alpine guide | Details Other expeditions |
| Jacques Montaz | M | 1951 | France | Deputy Leader | Aussois, Savoie, France | Tour guide | Details Other expeditions |
| Jacques Revaclier | M | 1933 | Switzerland | Climber | Geneva, Switzerland | Attorney | Details Other expeditions |
| Gaston Zoller | M | 1956 | Switzerland | Climber | Geneva, Switzerland | Archeologist | Details Other expeditions |
References
2 recorded references.
| Expedition ID | Journal | Author | Title | Publisher | Citation | Yak 94 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SAIP88301 | AAJ | Hawley, Elizabeth | - | - | 63:225 (1989) | - |
| SAIP88301 | - | - | http://publications.americanalpineclub.org/articles/12198922501/Asia-Nepal-Saipal-Attempt | - | - | - |