Saipal | 2018 SW Face
A USA expedition to Saipal in 2018 via SW Face, led by Forrest Coots. Summit reached on 21st October 2018. 7 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 10132 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | SAIP18301 |
| Peak ID | SAIP |
| Year | 2018 |
| Season | 3 |
| Host Country | 1 |
| Route 1 | SW Face |
| Route 2 | - |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | USA |
| Leaders | Forrest Coots |
| Sponsor | American-Canadian Saipal Ski Expedition 2018 |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | Canada |
| Approach | See route notes |
| Basecamp Date | 2018-10-05 |
| Summit Date | 2018-10-21 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 16 |
| Total Days | 23 |
| Termination Date | 2018-10-28 |
| Termination Reason | 7 |
| Termination Notes | Abandoned at 6400m due to altitude, frostbite and exhaustion |
| High Point (m) | 6400 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 1 |
| Fixed Rope (m) | 0 |
| Total Members | 6 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 0 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 1 |
| No Hired | True |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | - |
| Campsites | BC(05/10,3995m),ABC(10/10,4725m),C1(20/10,5400m),xxx(21/10,6400m) |
| Route Notes | Approach: Flight to Dhanghadi, 12 hour drive to Chainpur, 2 hour drive to Talkot, trekking from Talkot. BC 05/10 3955m ABC 10/10 4725m C1 20/10 5400m in bergschrund HPt 21/10 6400m by all members. Climb abandoned on 21/10 due to altitude, frostbite and exhaustion. Alpine-style ascent, no oxygen, no Sherpas. Planned ski descent from summit. SW Face steep face, a lot of snow (40cm), good climbing 45°-60°. Team climbed unroped. Highpoint 6400m on 21/10. They started from C1 at 5:30 am. Reached highpoint at approximately 10:30 am. Sayers had slight frostbite at toes (nerve damage, but no lasting damage expected). Everyone felt tired and struggled with altitude. Everyone back to BC at 6:30 pm. A lot of spindrift with small avalanches between highpoint and C1. They hired porters from the region. "The west is quite new to tourism, no porter structure like at other areas. Porters carry a much lighter load." Porter fatal accident happened on 30/10 between 3-4 pm. A porter called Puna (from Talkot) on the way out at 2200m fell down the trail for about 600 feet. It was a wide trail, but with a steep edge. He was alone at the time of accident. According to police statement he tripped on a rock and lost his footing. Rest of porter were upset especially his brother. He was most angry and the others were following. They blamed members for the death and threatened to kill them. They picked up rocks and threatened to stone them to death, but didn't throw. In total 15-20 porters. Members and porters recovered the body with ropes. Team left BC on 28/10. Oxygen: Not taken, not used. Fixed rope: None |
| Accidents | 1 porter (Puna) fell of the trail on 30/10 at 2200m during return march |
| Achievement | - |
| Agency | Shangri-La Nepal Treks |
| Commercial Route | False |
| Standard Route | False |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | False |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2463671 |
| Year | 2018 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | sw face |
Members
7 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Forrest Cameron Coots | M | 1981 | USA | Leader | Mount Shasta, California | Professional athlete | Details Other expeditions |
| Tyler N. Jones | M | 1983 | USA | Climber | Tacoma, Washington | Alpine guide | Details Other expeditions |
| William S. Lascelles | M | 1985 | USA | Climber | San Pedro, California | - | Details Other expeditions |
| Chad D. Sayers | M | 1978 | Canada | Climber | Whistler, British Colombia | Professional athlete | Details Other expeditions |
| Bernard Roe Sturgulewski Jr | M | 1986 | USA | Climber | Anchorage, Alaska | - | Details Other expeditions |
| Jason Neil Thompson | M | 1980 | USA | Climber | Bozeman, Montana | Photographer | Details Other expeditions |
| Puna | M | - | Nepal | Porter | Talkot | Porter | Details Other expeditions |
References
0 recorded references.