Pumori | 1997 SE Face/Ridge (to 6200m)
A Austria expedition to Pumori in 1997 via SE Face/Ridge (to 6200m), led by Hubert Fritzenwallner. Summit reached on 24th April 1997. 11 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 2223 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | PUMO97101 |
| Peak ID | PUMO |
| Year | 1997 |
| Season | 1 |
| Host Country | 1 |
| Route 1 | SE Face/Ridge (to 6200m) |
| Route 2 | - |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | Austria |
| Leaders | Hubert Fritzenwallner |
| Sponsor | Pumori-Ama Dablam Expedition |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | Germany |
| Approach | - |
| Basecamp Date | 1997-04-18 |
| Summit Date | 1997-04-24 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 6 |
| Total Days | 12 |
| Termination Date | 1997-04-30 |
| Termination Reason | 5 |
| Termination Notes | Abandoned at 6100m on 28 Apr due to avalanche danger |
| High Point (m) | 6200 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 1 |
| Fixed Rope (m) | 0 |
| Total Members | 11 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 0 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | True |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | - |
| Campsites | BC(18/04,5300m),C1(24/04,6200m),xxx(24/04) |
| Route Notes | BC on small lake just south of big lake High point at C1. Avalanche quite close but not hit by any. Saw from C1 could not go higher, then then to Ama Dablam. |
| Accidents | - |
| Achievement | - |
| Agency | Asian Trekking |
| Commercial Route | - |
| Standard Route | - |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | False |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2454045 |
| Year | 1997 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | se face/ridge (to 6200m) |
Members
11 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Waldemar Engel | M | 1949 | Germany | Climber | Eggolsheim, Bavaria, Germany | Educator | Details Other expeditions |
| Hubert Fritzenwallner | M | 1951 | Austria | Leader | St. Veit, Salzburg, Austria | Insurance manager | Details Other expeditions |
| Alois Froehlich | M | 1947 | Austria | Climber | Kleinarl, Salzburg, Austria | Mountain lodge owner | Details Other expeditions |
| Ernst Grenz | M | 1951 | Austria | Climber | Finning, Bavaria, Germany | Engineer | Details Other expeditions |
| Hans-Joerg Kroell | M | 1973 | Austria | Climber | Ginzling, Tirol, Austria | Cabinetmaker | Details Other expeditions |
| Siegfried Scherer | M | 1960 | Austria | Climber | Salzburg, Austria | Alpine guide | Details Other expeditions |
| Monika Schottner | F | 1976 | Austria | Climber | Bad Hofgastein, Salzburg, Austria | Shop assistant | Details Other expeditions |
| Franz Schratl | F | 1960 | Austria | Climber | Bad Hofgastein, Salzburg, Austria | Shop assistant | Details Other expeditions |
| Guenther Sumann | M | 1966 | Austria | Exp Doctor | Innsbruck, Tirol, Austria | Anesthesiologist | Details Other expeditions |
| Herbert Taxer | M | 1952 | Austria | Climber | Scharnitz, Tirol, Austria | Alpine guide | Details Other expeditions |
| Rosemarie Taxer | F | 1952 | Austria | Climber | Scharnitz, Tirol, Austria | Saleswoman in shop | Details Other expeditions |
References
1 recorded references.
| Expedition ID | Journal | Author | Title | Publisher | Citation | Yak 94 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| PUMO97101 | HIGH | - | - | - | 179:22 (Oct 1997) | - |