Pumori | 1980 SE Face (to 5850m)
A Italy expedition to Pumori in 1980 via SE Face (to 5850m), led by Tony Klingendrath. Summit reached on 25th October 1980. 5 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 1898 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | PUMO80302 |
| Peak ID | PUMO |
| Year | 1980 |
| Season | 3 |
| Host Country | 1 |
| Route 1 | SE Face (to 5850m) |
| Route 2 | S Face Spur (to 6600m) |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | Italy |
| Leaders | Tony Klingendrath |
| Sponsor | Italian Pumori Expedition |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | - |
| Approach | - |
| Basecamp Date | 1980-10-12 |
| Summit Date | 1980-10-25 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 13 |
| Total Days | 0 |
| Termination Date | - |
| Termination Reason | 5 |
| Termination Notes | Abandoned at 6600m due to avalanching |
| High Point (m) | 6600 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 0 |
| Fixed Rope (m) | 0 |
| Total Members | 5 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 0 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | True |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | True |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | - |
| Campsites | BC(12/10),C1(15/10,5850),xxx(25/10,6600m) |
| Route Notes | Klingendrath - 1 Nov 80 BC established at 12 Oct. Tried first direct route and put 1 camp 5850m and day after 3 friends decided to return to Italy (1 sick, others don't feel good and other problems), so leaves only Giberna and Klingendrath for SE Face. After 2 days then go up again, but tent destroyed by lot of snow in previous 2 days. Could not find tent and supplies, so returned to BC. Decided to try another route without fixed rope in pure alpine-style. Tried snow spur on East Face, not normal route however. Climbed free climbing 45 to 60 degrees slope 24 Oct and biv about 6200m. 25 Oct steeper and roped up, alternating lead, expect reach top in 2 days. At 6600m avalanche of powder snow and all came away: fell 20m with avalanche. Tony covered with snow very near crevasse and wall if Tony hadn't stopped at edge of crevasse, both 1000m further down. Other fell 30m and stopped by rope to Tony and felt pain in his back. Other could not climb back up to Tony because pain and deep snow and thought Tony dead in crevasses, so descended alone. Tony after 2 hours able get out of avalanche snow and descend. Both reached BC: Giberna at 7:00 pm and Tony at 9:00 pm. Climb finished. Klingendrath - 27 Sept 80 Route = South Face direct, not same as French 1972 which was 1/2 on face on East or SE Ridge. BC at Gorak Shep. No fixed camps, little fixed rope and no Sherpas above BC. Leave KTM 2 or 3 Oct by air to Lukla (they hope) and are week to BC. From BC to top and back = 20 days; including acclimatization = 25 days. |
| Accidents | - |
| Achievement | - |
| Agency | - |
| Commercial Route | False |
| Standard Route | False |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | False |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2447958 |
| Year | 1980 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | se face (to 5850m) |
Members
5 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Roberta Borghesi | M | 1954 | Italy | Climber | Trieste, Italy | Has doctorate in pharmacology, is now studying in University | Details Other expeditions |
| Luciano Cergol | M | 1957 | Italy | Climber | Trieste, Italy | Installs home-heating equipment | Details Other expeditions |
| Franco DeFachinetti | M | 1939 | Italy | Climber | Trieste, Italy | Customs-clearing agent | Details Other expeditions |
| Roberto Giberna | M | 1949 | Italy | Climber | Trieste, Italy | Carpenter | Details Other expeditions |
| Tony Klingendrath | M | 1955 | Italy | Leader | Trieste, Italy | University student of geology | Details Other expeditions |
References
2 recorded references.
| Expedition ID | Journal | Author | Title | Publisher | Citation | Yak 94 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| PUMO80302 | AAJ | Cheney, Michael J. | - | - | 55:254 (1981) | - |
| PUMO80302 | - | - | http://publications.americanalpineclub.org/articles/12198125403/Asia-Nepal-Pumori-Attempt | - | - | - |