Pumori | 2015 SW Ridge
A Spain expedition to Pumori in 2015 via SW Ridge, led by Manual Gonzalez. Summit reached on 15th October 2015. 3 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 8984 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | PUMO15301 |
| Peak ID | PUMO |
| Year | 2015 |
| Season | 3 |
| Host Country | 1 |
| Route 1 | SW Ridge |
| Route 2 | - |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | Spain |
| Leaders | Manual Gonzalez |
| Sponsor | Alpine Andalucia Mt. Pumori 7161m Expedition 2015 |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | - |
| Approach | Lukla->Khumbu Valley |
| Basecamp Date | 2015-10-07 |
| Summit Date | 2015-10-15 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 8 |
| Total Days | 17 |
| Termination Date | 2015-10-24 |
| Termination Reason | 7 |
| Termination Notes | Abandoned at 6300m due to exhaustion and lack of personnel |
| High Point (m) | 6300 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 0 |
| Fixed Rope (m) | 600 |
| Total Members | 3 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 0 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | True |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | - |
| Campsites | BC(07/10,5100m),ABC(09/10,5500m),xxx(15,19,22/10,6300m) |
| Route Notes | BC 7/10 5100m at Gorak Shep ABC 9/10 5500m at a little higher than usual lake-site camp Hpt 15,19,22/10 6300m by Sergio and Miguel. Fixed rope: 600m fixed between ABC and deposit. Came already 5 years ago in December on Pumori, first trying to open a new route on the right side of the normal route without success (seracs threatening stopped them), then to repeat the SW ridge where they were stopped at the 6150m col (could reach it alpine-style in one day from normal route base camp back then!). This time, intended to climb SW Pillar with a 5 members team, but short before departure 2 decided not to come. Once on the mountain, they teamed up with an American 7-member expedition (with Himalayan Ascent agency and which had its BC at the usual lake BC) to equip the route, but Spanish couldn't recover as they had to rely just on 3 of them. Team also met with unexpected bad weather conditions compared with usual stable conditions they met in the past years for the same season. All which took their forces down during equipment of the route to their theoretical C1. 9-15 Oct: from ABC, equipped in bad weather conditions the route up to close from C1. Some rock and ice falls hit them but route remained more or less a safe one. Team didn't choose to put a camp at the 6150m col where they bivouacked 5 years ago, that one being too narrow this time and unsheltered from the winds. Eventually found a location higher up further to the right under a rocky tower where they could make a deposit, not sleeping there. Americans on their side reached their C1 place one day before them, theirs being located 40m further to the east. 16-18 Oct: went down to BC for rest as they couldn't recover during route equipment, and also waiting for better weather. 19 Oct: from BC went to their 6300m deposit, discovering birds (crows) had eaten most of their soft food supplies, only cans having survived! Meanwhile Americans had already begun to equip the route above their 6300m C1. Decided to come back to ABC that day so that they could go back to Gorak Shep and buy food. 20 Oct: Manuel went to Gorak Shep for buying new food. 21 Oct: trio realized that compared with its initial plan of summiting around 22-23 Oct, with a proper C1 still not set up, they were really far from the summit. Their chances being too low, they decided to abandon the climb. 22 Oct: went up again to their deposit to remove everything, only leaving 200m of their own fixed ropes below their deposit for the American team. Back to ABC that day. 23 Oct: back to Gorak Shep with all gear. Manuel would wait for the porters here whereas both others would to a hook by Gokyo. 24 Oct: Manuel and porters left base camp. 4 of the Americans being sick and exhausted had decided to abandon; when they left, 3 were remaining and aiming for the summit around 28 Oct. 3 or 4 days before they left, also met 1 Czech (Josef Zeman) with his Sherpa going up and aiming for the top by the SW Ridge, following the fixed lines. 2 other Czechs also intending to try the normal route. Won't come back a third time on Pumori! High point for Manuel (tired by his carriage) at 6200m below a hard ice pitch below the deposit, others 2 at 6300m deposit. |
| Accidents | - |
| Achievement | - |
| Agency | Bochi Bochi Treks |
| Commercial Route | False |
| Standard Route | False |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | - |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2460766 |
| Year | 2015 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | sw ridge |
Members
3 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Manuel (Lolo) Gonzalez Diaz | M | 1965 | Spain | Leader | Jaen, Spain | Alpinist | Details Other expeditions |
| Sergio Carrascoso Nogales | M | 1974 | Spain | Climber | Granada City, Granada, Spain | IT engineer | Details Other expeditions |
| Miguel Angel Navarrete Poyatos | M | 1982 | Spain | Climber | Jaen, Spain | Alpinist | Details Other expeditions |
References
0 recorded references.