Pumori | 2005 SW Ridge
A Germany expedition to Pumori in 2005 via SW Ridge, led by Luis Stitzinger. Summit reached on 24th October 2005. 13 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 5084 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | PUMO05302 |
| Peak ID | PUMO |
| Year | 2005 |
| Season | 3 |
| Host Country | 1 |
| Route 1 | SW Ridge |
| Route 2 | - |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | Germany |
| Leaders | Luis Stitzinger |
| Sponsor | DAV Summit Club Pumori Expedition |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | - |
| Approach | Lukla->Namche->Lobuche |
| Basecamp Date | 2005-10-07 |
| Summit Date | 2005-10-24 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 17 |
| Total Days | 20 |
| Termination Date | 2005-10-27 |
| Termination Reason | 4 |
| Termination Notes | Abandoned at 6850m due to strong wind, not enough time |
| High Point (m) | 6850 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 2 |
| Fixed Rope (m) | 1600 |
| Total Members | 10 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 3 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | False |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | True |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | - |
| Campsites | BC(07/10,5310m),ABC(11/10,5650m),C1(14/10,6185m),C2(23/10,6630m),xxx(24/10,6850m) |
| Route Notes | On 14 Oct Singhi Lama slipped at 5 pm just above C1 at 6200m and fell for about 400m down the steep slope (top section about 70 degrees). He then tumbled onto the glacier and stopped at about 5800m. He was on fixed rope when he slipped but the bottom fixed point came out and his carabiner slipped through. Kazi, Chhetra and Stitzinger descended immediately and were with him within 20 minutes. To their surprise Singhi Lama was still alive. They wrapped him up and carried him to ABC, where they arrived at 9 pm. On 15 Oct they built a stretcher and carried him down to the helipad between the two lakes, where he was picked up by a helicopter at 11 am. Singhi Lama was taken to hospital in KTM. He was diagnosed with a broken ankle, a broken wrist and a few broken ribs. After the accident the team stayed at BC for two days to wait for news from the hospital after it was clear that Singhi Lama would be Ok. They climbed back up, but had to abandon climb in the end as they were running out of time. Biederer and Kutter did not climb higher than ABC due to altitude problems. Sherpas: Kazi Sherpa, Sete in Solu, 1971 Chhetra Sherpa, Makalu District, 1970 Singi Lama Sherpa, Helambu (near Sarmatang), 1971 |
| Accidents | Singhi Lama tumbled down about 400m on 14 Oct |
| Achievement | - |
| Agency | International Trekkers (Intrek Asia) |
| Commercial Route | False |
| Standard Route | False |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | False |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2457068 |
| Year | 2005 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | sw ridge |
Members
13 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Luis Andreas Stitzinger | M | 1968 | Germany | Leader | Hochenkirchen, Bavaria, Germany | Alpine guide | Details Other expeditions |
| Gunter Biederer | M | 1960 | Germany | Climber | Coburg, Bavaria, Germany | Construction worker | Details Other expeditions |
| Dirk Emrich | M | 1962 | Germany | Climber | Ortenberg, Hesse, Germany | Engineer | Details Other expeditions |
| Tobias Habig | M | 1973 | Germany | Climber | Hamburg, Schleswig-Holstein, Germany | Mechanical engineer and physicist | Details Other expeditions |
| Juergen Jaite | M | 1968 | Germany | Climber | Hagelstadt, Bavaria, Germany | Architect | Details Other expeditions |
| Ulrike Kiefer | F | 1947 | Germany/S Africa | Climber | Alberton North, Gauteng, S Africa | Electrical engineer | Details Other expeditions |
| Wolfram Kutter | M | 1941 | Germany | Climber | Kiefersfelden, Bavaria, Germany | Retired businessman | Details Other expeditions |
| Bernhard Alfred (Bernd) Mueller | M | 1956 | Germany | Climber | Muelheim, North Rhine-Westphalia, Germany | Specialist in information technology | Details Other expeditions |
| Eberhard Tenbusch | M | 1963 | Germany | Climber | Vaihingen an der Enz, Baden-Wuerttemberg, Germany | Engineer | Details Other expeditions |
| Alix Christin Dorothee Von Melle | F | 1971 | Germany | Climber | Hochenkirchen, Bavaria, Germany | Geographer | Details Other expeditions |
| Kazi Sherpa | M | 1971 | Nepal | H-A Worker | Sete, Solukhumbu | - | Details Other expeditions |
| Chhetra Sherpa | M | 1970 | Nepal | H-A Worker | Makalu-Barun | - | Details Other expeditions |
| Singi Lama | M | 1969 | Nepal | H-A Worker | Nigale, Kyul, Sindhupalchowk | - | Details Other expeditions |
References
0 recorded references.