Peak 4 | 2015 SE Ridge
A Spain expedition to Peak 4 in 2015 via SE Ridge, led by Bartomeu Rubi Pol. Summit reached on 20th April 2015. 2 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 8879 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | PK0415101 |
| Peak ID | PK04 |
| Year | 2015 |
| Season | 1 |
| Host Country | 1 |
| Route 1 | SE Ridge |
| Route 2 | - |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | Spain |
| Leaders | Bartomeu Rubi Pol |
| Sponsor | Alpine Peak 4 (6287m) Expedition 2015 |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | - |
| Approach | Num by road->Barun La->Makalu BC |
| Basecamp Date | 2015-04-06 |
| Summit Date | 2015-04-20 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 14 |
| Total Days | 16 |
| Termination Date | 2015-04-22 |
| Termination Reason | 10 |
| Termination Notes | Abandoned about 6500m due to dangerous crevasses |
| High Point (m) | 6500 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 2 |
| Fixed Rope (m) | 0 |
| Total Members | 2 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 0 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | True |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | - |
| Campsites | BC(06/04,4800m),C1(18/04,5100m),Biv(19/04,6000m),xxx(20/04,6500m) |
| Route Notes | Llado and Rubi abandoned attempt around 6500m due to dangerous crevasses. |
| Accidents | - |
| Achievement | - |
| Agency | Bochi Bochi Treks |
| Commercial Route | False |
| Standard Route | False |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | False |
| Primary ID | - |
| Checksum | 3365 |
| Year | 2015 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | se ridge |
Members
2 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bartomeu (Tomeu) Rubi Pol | M | 1976 | Spain | Leader | Binissalem, Majorca, Spain | - | Details Other expeditions |
| Catalina Maria (Cati) Llado Matas | F | 1974 | Spain | Climber | Porreres, Majorca, Spain | University instructor | Details Other expeditions |
References
2 recorded references.
| Expedition ID | Journal | Author | Title | Publisher | Citation | Yak 94 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| PK0415101 | AAJ | LLado, Cati & Rubi, Tomeu | - | - | 90:349 (2016) | - |
| PK0415101 | - | - | http://publications.americanalpineclub.org/articles/13201213375/Peak-4-Southeast-Ridge-Attempt | - | - | - |