Phurbi Chhyachu | 2023 SE Ridge
A Spain expedition to Phurbi Chhyachu in 2023 via SE Ridge, led by Miguel Zabalza Azcona. Summit reached on 25th October 2023. 3 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 11292 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | PHUR23301 |
| Peak ID | PHUR |
| Year | 2023 |
| Season | 3 |
| Host Country | 1 |
| Route 1 | SE Ridge |
| Route 2 | - |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | Spain |
| Leaders | Miguel Zabalza Azcona |
| Sponsor | Dream Carrier Phurbi Chhyachu Expedition 2023 |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | - |
| Approach | Kathmandu->Bolde->Tembathang->Pemasal |
| Basecamp Date | 2023-10-01 |
| Summit Date | 2023-10-25 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 24 |
| Total Days | 28 |
| Termination Date | 2023-10-29 |
| Termination Reason | 4 |
| Termination Notes | Abandoned at 6570m due to lateness of day, bad weather |
| High Point (m) | 6570 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 2 |
| Fixed Rope (m) | 0 |
| Total Members | 3 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 0 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | True |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | Summited Phurbi Txiki (6125m) by all members |
| Campsites | BC(01/10,3900m),Biv1(05/10,4900m),Biv2(13/10,6000m),xxx(25/10,6570m) |
| Route Notes | Approach: Kathmandu->Bolde (1770m)->Tembathang (2160m)->Pemasal BC 30/09-01/10 3900m Biv1 05/10 4900m Biv2 06/10 5400m (Phurbi Txiki) Smt 07/10 (Phurbi Txiki) by all members Biv2 13/10 6000m (Phurbi Chhyachu) HPt 25/10 6570m (Phurbi Chhyachu) by all three members Climb abandoned 25/10 for Phurbi Chhyachu due to lack of time, bad weather. Trio went from KTM by car until Bolde village (1770m). From there, it trekked via various villages, the main one called Tembathang (2160m). From a last village named Pemasal (circa 3400m), there wouldn’t be trails anymore. The difficult approach via the Nyanya Masal Khola to the base camp was achieved with the help of a local shepherd, showing them the trail and opening it with a khukri knife! At the beginning, trio faced a lot of rain and bad weather, waiting at the BC for 4 to 5 days. • “Phurbi Txiki”, 6125m, via its WSW Ridge, acclimatization. That peak, christened as “Phurbi Txiki” by the team, is a satellite one located southeast to Phurbi Chhyachu and measured at 6125m on the Finn Map. The trio made its first ascent in 3 days from BC, via its WSW Ridge. 05/10: from BC to circa 4900m under the ridge and down to the right glacier. 06/10: to a circa 5400m bivouac on the ridge. 07/10: to summit. The summit was so thin they couldn’t stand on it all 3 together at the same time but separately only! On the same day the trio went back to BC. Difficulties: a few mixed ground sections were soloed, also a few 70° maximum sections in snow and ice. On the way down, the trio made about 4 or 5 abseils, yet most of it was down-climbing. • Phurbi Chyachu, 6637m, attempts via the SE Ridge; The expedition first aimed for the obvious SW rocky pillar, but: (1) Its access proved to be unpleasant, through a ground prone to objective risks (stone falls), and very moist with a lot of lichens covering the rock. To be mentioned that Phurbi Chhyachu is a big mountain lying close above the jungle. For that reason, its climate is particularly moist (fog and rain every day) in comparison with Dorje Lakpa’s, the latter climbed two years before by its South Face and yet not that far to the northwest! (2) For climbing such big pillar serenely, one would need to make it capsule style likely, involving fixed ropes. With three ropes only (2 for climbing and 1 for security), the trio rather aimed for some alpine style climbing. First attempt to 6200m: 12/10: from BC to the previous 4900m bivouac. 13/10: reached the SE ridge at 6000m via its West Face, the latter consisting in steep slopes with the last 300m in sustained 60/70° snow-ice slopes (6 abseils there on the descent every time). 14/10: after a very windy night, had to wait for the wind to decrease, so that the trio started at 7 am only. The ridge itself proved to be harder than expected, so that the trio stopped its effort at 6200m, going back down to bivy 2 for sleeping. 15/10: down to BC. From there, the trio stayed a week at BC, waiting for a weather window with the less wind as possible. Eventually it could enjoy a second attempt with a rather good wind forecast, yet cold would unexpectedly invite into the game. When they were back to BC a few days before, the 0° isotherm was lying at 5500m, whereas it would drop down in fact to 3300m during the second attempt. Second attempt to circa 6570m: 23/10: went up to sleep at bivy 1. 24/10: went up to sleep at bivy 2 on the SE Ridge. 25/10: had to start at circa 6:30 am because of the cold and little wind. As they were climbing, at circa 11 am the first clouds appeared, then from noon wind, blizzard, spindrifts, all-in-all making the climb not easy. The attempt eventually stopped at 3 pm, not far below the top at circa 6570m. The trio had climbed until the end of the difficulties, stopping down to the last rock step. Here, knowing they had just 2:30 left before the night, they didn’t want to lose themselves in the summit area. The trio descended back down to its bivy 2, reached at circa 8:00-8:30 pm. It had faced cold during the day, with circa minus 25°C all day long. The ridge itself proved to be harder technically than the West Face giving access to the ridge. On the way up, trio faced 3 hrs of almost vertical mixed and ice ground, the ice itself being excellent, but the weather conditions at the same time being quite bad. Yet not that hard intrinsically, lower part of the ridge consisted in rock towers to bypass left and right, making it not straight nor quick. On the way down, trio had to make about 15 abseils. The first one in the upper part was quite long thanks to a straight ground. But lower down in the towers area, the trio had to make short abseils (30m) instead to be able to negotiate that complex ground. Meanwhile they would do roped down-climbing. 26/10: bivy 2 to BC. Overall grading for the route: 1500m, TD+. Zabalza first went in the area in 1992 (with Longpo Gang climbed under the radar ??, Gurkarpo Ri…). With newly opened peaks around, they will likely come back in 2024. Left BC on 28 or 29 Oct. Routes: WSW Ridge of “Phurbi Txiki” (6125m) SE Ridge of Phurbi Chhyachu from west. Sherpas above BC: None Oxygen: Not taken, not used Records: first recorded ascent of “Phurbi Txiki” (6125m) by its WSW Ridge; first attempt of SE Ridge of PHUR from west. |
| Accidents | - |
| Achievement | - |
| Agency | Dream Carrier Treks |
| Commercial Route | False |
| Standard Route | False |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | False |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2464111 |
| Year | 2023 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | se ridge |
Members
3 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Miguel (Mikel) Zabalza Azkona | M | 1970 | Spain | Leader | Pamplona, Navarra, Spain | Alpine guide | Details Other expeditions |
| Iker Madoz Campistegui | M | 1993 | Spain | Climber | Pamplona, Navarra, Spain | Student | Details Other expeditions |
| Juan Vallejo Llanos | M | 1970 | Spain | Climber | Tarragona, Vitoria, Alava, Spain | Alpine guide | Details Other expeditions |
References
3 recorded references.
| Expedition ID | Journal | Author | Title | Publisher | Citation | Yak 94 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| PHUR23301 | - | - | https://explorersweb.com/cho-polu-first-ascent-himalaya/ | - | - | - |
| PHUR23301 | AAJ | Griffin, Lindsay | Phurbi Txiki, First Ascent, via West-Northwest Ridge; Phurbi Chhaychu, Southeast Ridge Attempt | - | 98:314-315 (2024) | - |
| PHUR23301 | - | - | http://publications.americanalpineclub.org/articles/13201216868 | - | - | - |