Nuptse West II | 1996 NW Ridge
A Indonesia expedition to Nuptse West II in 1996 via NW Ridge, led by Endang Suhendra. Summit reached on 29th July 1996. 4 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 9744 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | NUPW96201 |
| Peak ID | NUPW |
| Year | 1996 |
| Season | 2 |
| Host Country | 1 |
| Route 1 | NW Ridge |
| Route 2 | - |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | Indonesia |
| Leaders | Endang Suhendra |
| Sponsor | Indonesia Nuptse Himal 1996 |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | - |
| Approach | Via Pheriche->Lobuje->Gorakshep |
| Basecamp Date | 1996-07-24 |
| Summit Date | 1996-07-29 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 5 |
| Total Days | 7 |
| Termination Date | 1996-07-31 |
| Termination Reason | 4 |
| Termination Notes | Abandoned at 7200m due to bad weather and avalanching |
| High Point (m) | 7200 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 2 |
| Fixed Rope (m) | 0 |
| Total Members | 3 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 1 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | False |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | - |
| Campsites | BC(24/07,5500m),C1(27/07,6700m),C2(29/07,7200),xxx(29/07,7200m) |
| Route Notes | BC on rock slightly above and east of Pt 5334m (ENE of Gorak Shep) C1 on little summit northwest of Pt 7154m C2 small rock plateau south of Pt 7154m. 30 July snow falling and avalanching so that afternoon all three members and 1 Sherpa left C2 for BC. 31 July to Lobuche and climb finished because of bad weather. Climb "very difficult" because first time on high mountain. Chuldin Sherpa opened the route for team. Did not even approach south side of mountain because too steep. |
| Accidents | Suharjo fell 10-20m but not serious; Suhendra slight altitude sickness |
| Achievement | 1st Indonesian attempt |
| Agency | Himalayan Waves |
| Commercial Route | False |
| Standard Route | False |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | False |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2452335 |
| Year | 1996 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | nw ridge |
Members
4 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Endang Suhendra | M | 1974 | Indonesia | Leader | Jakarta, Indonesia | Student of electrical engineering | Details Other expeditions |
| Achmad Fadillah | M | 1975 | Indonesia | Climber | Jakarta, Indonesia | Student of economics and sociology | Details Other expeditions |
| Suharjo | M | 1973 | Indonesia | Climber | Cianjur, Java West, Indonesia | Sociology student | Details Other expeditions |
| Chuldin Sherpa | M | - | Nepal | H-A Worker | - | - | Details Other expeditions |
References
2 recorded references.
| Expedition ID | Journal | Author | Title | Publisher | Citation | Yak 94 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| NUPW96201 | AAJ | Hawley, Elizabeth | - | - | 71:303-304 (1997) | - |
| NUPW96201 | - | - | http://publications.americanalpineclub.org/articles/12199730303/Asia-Nepal-Nepal-Himalayas-Various-Ascents-and-Elizabeth-Hawleys-Law-of-Economic-Development | - | - | - |