Manaslu North | 1985 N Ridge (permit for trekking only)
A W Germany expedition to Manaslu North in 1985 via N Ridge (permit for trekking only), led by Friedrich (Fritz) Zintl. Summit reached on 27th October 1985. 18 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 194 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | MANN85301 |
| Peak ID | MANN |
| Year | 1985 |
| Season | 3 |
| Host Country | 1 |
| Route 1 | N Ridge (permit for trekking only) |
| Route 2 | - |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | W Germany |
| Leaders | Friedrich (Fritz) Zintl |
| Sponsor | DAV Manaslu North Expedition |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | Austria, Switzerland |
| Approach | Buri Gandaki->Samde |
| Basecamp Date | 1985-10-26 |
| Summit Date | 1985-10-27 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 1 |
| Total Days | 0 |
| Termination Date | - |
| Termination Reason | 5 |
| Termination Notes | Abandoned at 4950m due to dangerous conditions and lack of rock pitons |
| High Point (m) | 4950 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 0 |
| Fixed Rope (m) | 0 |
| Total Members | 16 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 2 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | False |
| O2 Used | True |
| O2 None | False |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | True |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | Samdo Pk & 8200m |
| Campsites | BC(26/10,4800m),C1(27/10,4950m),C2(30/10,4900m),xxx(4950m) |
| Route Notes | BC at Larkya Glacier C1 at foot of wall below ridge C2 near Larkya Pass (for going round to northwest side). Zintl and 4 members went for recce to see a route to North Ridge, but found it required rock pitons on only safe route and made another camp here. Then went round to northwest side of mountain through Larkya Pass, but here chest-deep snow in approach. Had a second camp at 4900m near Larkya Pass. Never really on the mountain: in better snow conditions could have climbed couloir to ridge; in conditions as they found them, needed rock pitons which did not have (for fixing 500m rope on rocky section between two dangerous couloirs). |
| Accidents | One member got altitude sickness on way to Larkya Pass |
| Achievement | - |
| Agency | - |
| Commercial Route | - |
| Standard Route | - |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | - |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2449611 |
| Year | 1985 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | Used |
| Route (lowercase) | n ridge (permit for trekking only) |
Members
18 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Robert Bischoff | M | 1945 | W Germany | Climber | Munich, Bavaria, W Germany | Dental technician | Details Other expeditions |
| Anton Doellerl | M | 1922 | Austria | Climber | Vienna, Austria | Engineer | Details Other expeditions |
| Gerenika Fuchs | F | 1950 | Switzerland | Climber | Gutenswil, Zurich, Switzerland | Telephone operator | Details Other expeditions |
| Walter Fuchs | M | 1950 | Switzerland | Climber | Gutenswil, Zurich, Switzerland | Typesetter | Details Other expeditions |
| Franz Glojer | M | 1947 | W Germany | Climber | Steingarden, Bavaria, W Germany | Forest officer | Details Other expeditions |
| Juergen Karlhofer | M | 1941 | W Germany | Climber | Muenster, North Rhine-Westphalia, W Germany | Engineer | Details Other expeditions |
| Michaele Karlhofer | F | 1953 | W Germany | Climber | Muenster, North Rhine-Westphalia, W Germany | Secretary | Details Other expeditions |
| Heinz Koerner | M | 1949 | Austria | Climber | Perchtoldsdorf, Lower Austria, Austria | Bank employee | Details Other expeditions |
| Edith Krone | F | 1932 | W Germany | Climber | West Berlin, W Germany | Bookkeeper | Details Other expeditions |
| Herbert Krone | M | 1928 | W Germany | Climber | West Berlin, W Germany | Gardener | Details Other expeditions |
| Thomas Raff | M | 1949 | W Germany | Exp Doctor | Ludwigshafen, Rhineland-Palatinate, W Germany | Surgeon | Details Other expeditions |
| Gerhard Schwegler | M | 1938 | W Germany | Climber | Gerlingen, Baden-Wuerttemberg, W Germany | Mathematician | Details Other expeditions |
| Ang Pasang Sherpa | M | - | Nepal | H-A Worker | - | - | Details Other expeditions |
| Phurba Sherpa | M | - | Nepal | H-A Worker | - | - | Details Other expeditions |
| Helga Stuebel | F | 1940 | W Germany | Climber | Gerlingen, Baden-Wuerttemberg, W Germany | Housewife | Details Other expeditions |
| Angelika (Angela) Zintl | F | 1934 | W Germany | Climber | Eichenau, Bavaria, W Germany | High school physical education teacher | Details Other expeditions |
| Friedrich (Fritz) Zintl | M | 1932 | W Germany | Leader | Eichenau, Bavaria, W Germany | University teacher of physiology | Details Other expeditions |
| Eduard Zoetsch | M | 1935 | Austria | Climber | Gratkorn, Styria, Austria | Carpenter | Details Other expeditions |
References
0 recorded references.