Manaslu | 1991 NE Face
A Switzerland expedition to Manaslu in 1991 via NE Face, led by Franco Dellatorre. Summit reached on 6th April 1991. 7 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 762 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | MANA91101 |
| Peak ID | MANA |
| Year | 1991 |
| Season | 1 |
| Host Country | 1 |
| Route 1 | NE Face |
| Route 2 | - |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | Switzerland |
| Leaders | Franco Dellatorre |
| Sponsor | Scarpuscioni Manaslu Expedition |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | - |
| Approach | - |
| Basecamp Date | 1991-03-10 |
| Summit Date | 1991-04-06 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 27 |
| Total Days | 39 |
| Termination Date | 1991-04-18 |
| Termination Reason | 5 |
| Termination Notes | Abandoned at 6415m due to continuing dangerous snowfall |
| High Point (m) | 6415 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 3 |
| Fixed Rope (m) | 0 |
| Total Members | 6 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 1 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | False |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | - |
| Campsites | BC(10/03,4470m),C1(19/03,5460m),C2(28/03,5780m),C3(30/03,6400m),xxx(06/04,6415m) |
| Route Notes | BC at normal site of a low BC C3 on NE Face High point at NE Face. Snowed 1st April to 16th April everyday; of 40 days at and above BC, 29 days snowfall and strong wind and very dangerous frequent avalanching. On 6th April Dellatorre and Dawa hoped to go to summit with one biv, but Dawa developed altitude sickness only 15m above C3 and had to retreat to C3. 7th Dawa still sick and heavy snowfall, so down to BC in dangerous snow conditions. Wanted to make another summit but bad weather to 17th. On 18th Barbieri & Giovanoli up but only to 6200m and again heavy snowfall, fog and strong wind, so same evening back to BC and climb finished. |
| Accidents | Bay altitude sickness only (at 5000m); Dawa also at 6415m |
| Achievement | - |
| Agency | - |
| Commercial Route | True |
| Standard Route | True |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | - |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2451559 |
| Year | 1991 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | ne face |
Members
7 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Danilo Barbieri | M | 1960 | Switzerland | Climber | Claro, Ticino, Switzerland | Graphic artist | Details Other expeditions |
| Silvano Bay | M | 1956 | Switzerland | Climber | Cevio, Ticino, Switzerland | Salesman | Details Other expeditions |
| Franco Dellatorre | M | 1957 | Switzerland | Leader | Claro, Ticino, Switzerland | Forester | Details Other expeditions |
| Arturo Giovanoli | M | 1949 | Switzerland | Climber | Promontogno, Castello, Grigioni, Switzerland | Alpine guide | Details Other expeditions |
| Mose Mercolli | M | 1961 | Switzerland | Climber | Sala Capriasca, Ticino, Switzerland | Mountain shelter caretaker | Details Other expeditions |
| Paolo Rosa | M | 1961 | Switzerland | Climber | Gravesano, Ticino, Switzerland | Attorney | Details Other expeditions |
| Dawa Tamang | M | - | Nepal | H-A Worker | - | - | Details Other expeditions |
References
2 recorded references.
| Expedition ID | Journal | Author | Title | Publisher | Citation | Yak 94 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MANA91101 | AAJ | Hawley, Elizabeth | - | - | 66:212 (1992) | - |
| MANA91101 | - | - | http://publications.americanalpineclub.org/articles/12199221203/Asia-Nepal-Manaslu-Attempt | - | - | - |