Manaslu | 1987 NE Face (acclim) (to 7100m)
A Poland expedition to Manaslu in 1987 via NE Face (acclim) (to 7100m), led by Wojciech Szymanski. Summit reached on 20th May 1987. 6 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 268 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | MANA87102 |
| Peak ID | MANA |
| Year | 1987 |
| Season | 1 |
| Host Country | 1 |
| Route 1 | NE Face (acclim) (to 7100m) |
| Route 2 | SE Face (for summit attempt) (to 6800m) |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | Poland |
| Leaders | Wojciech Szymanski |
| Sponsor | Polish-Czechoslovak Punggen Face Manaslu Expedition |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | Czechoslovakia, W Germany |
| Approach | Buri Gandaki->Samagaon |
| Basecamp Date | 1987-04-16 |
| Summit Date | 1987-05-20 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 34 |
| Total Days | 38 |
| Termination Date | 1987-05-24 |
| Termination Reason | 10 |
| Termination Notes | Abandoned at 6800m due to difficulty of dangerous SE Face |
| High Point (m) | 7100 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 0 |
| Fixed Rope (m) | 0 |
| Total Members | 6 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 0 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | True |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | - |
| Campsites | BC(16/03,4400m),Biv(17/05,4800m),xxx(20/05,7100m) |
| Route Notes | BC at bottom of East Ridge (above (left) of same) High point at SE Face. 20 April started to Pungen Glacier and 1st night on moraine and then traversed glacier to 5000m on slope/ridge going to pk29 to see face. Spent 2 nights and then back to BC (39 days at BC, only 6 with no snowfall) did acclimatization climbs on NE Face route to 6300m and 6000m (2nd time in chest-deep snow). 3rd acclimatization climb to 7100m on normal route on 13th May in much better snow conditions. All 3 trips alone by climbing at night, sleeping in day. 14th May started 4 members from BC to Pungen Glacier for climb of SE Face and at 4800m rested till 11 pm when 2 members began upward real climb and reached 5200m at base of SE Face to 1 am 19th May. 10:00 pm started up very steep sugar snow which was very dangerous; climbed this terrible snow up to very sharp horizontal ridge with many pinnacles. Now hopeless; minimum 2 days dangerous difficult climb with no chance of retreat if bad weather. Reached 6800m and then gave up when 3 days more without food and fuel. Horrible descent with no protection in warm daylight and had to wait till sun moved behind mountain and snow hardened. 7 pm back in biv at 6200m, 11 pm at 4800m, 4:00 BC 21st May. In night big SE Face is climbed but perhaps best in winter. 20th May decided not to attempt SE Face anymore, but thought to try NE face (normal route); 24 May decided abandon entire climb. SE Ridge attempt: 19 May 11:00 pm began going up from biv at 4800m 19 May 1:00 am reached 5200m and 7:30 am reached 6200m, where bivouacked 20 May 10:00 am reached 6800m 20 May 7:00 pm were back at 6200m bivouac 20 May 11:00 pm were back at 4800m biv 21 May 4:00 pm were back at BC and climb had ended 21 May at night big snowstorm began and lasted for 3 days, so now on 24 May gave up idea of trying normal route since supplies of food, etc were becoming exhausted. |
| Accidents | Scevlik developed unknown illness and left after only 3 days at BC |
| Achievement | - |
| Agency | Himalayan Rover |
| Commercial Route | - |
| Standard Route | - |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | - |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2450138 |
| Year | 1987 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | ne face (acclim) (to 7100m) |
Members
6 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eva Demant | F | 1939 | W Germany | Exp Doctor | West Berlin, W Germany | Physician | Details Other expeditions |
| Milan Matis | M | 1948 | Czechoslovakia | Climber | Bratislava, Czechoslovakia | Photographer | Details Other expeditions |
| Krysztof Pankiewicz | M | 1957 | Poland | Climber | Lodz, Poland | Chemical engineer | Details Other expeditions |
| Pavel Scevlik | M | 1948 | Czechoslovakia | Climber | Liberec, Czechoslovakia | Technician | Details Other expeditions |
| Wojciech Szymanski | M | 1928 | Poland | Leader | Torun, Poland | Professor of chemistry | Details Other expeditions |
| Ludwik Wilczynski | M | 1947 | Poland | Climber | Bydgoszcz, Poland | Classical philologist & alpine instructor | Details Other expeditions |
References
2 recorded references.
| Expedition ID | Journal | Author | Title | Publisher | Citation | Yak 94 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MANA87102 | AAJ | Cheney, Michael J. & Hawley, Elizabeth | - | - | 62:213-214 (1988) | - |
| MANA87102 | - | - | http://publications.americanalpineclub.org/articles/12198821305/Asia-Nepal-Manaslu-Attempt | - | - | - |