Makalu | 1996 Makalu La-NW Ridge
A Spain expedition to Makalu in 1996 via Makalu La-NW Ridge, led by Manuel Gonzalez Diaz. Summit reached on 29th January 1997. 8 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 2093 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | MAKA96401 |
| Peak ID | MAKA |
| Year | 1996 |
| Season | 4 |
| Host Country | 1 |
| Route 1 | Makalu La-NW Ridge |
| Route 2 | - |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | Spain |
| Leaders | Manuel Gonzalez Diaz |
| Sponsor | Andalusian Expedition to Makalu |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | - |
| Approach | - |
| Basecamp Date | 1997-01-07 |
| Summit Date | 1997-01-29 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 388 |
| Total Days | 38 |
| Termination Date | 1997-02-14 |
| Termination Reason | 4 |
| Termination Notes | Abandoned at 7200m due to high wind |
| High Point (m) | 7200 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 1 |
| Fixed Rope (m) | 2500 |
| Total Members | 8 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 0 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | True |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | - |
| Campsites | BC(07/01,5400m),ABC(13/01,6000m),C1(28/01,6600m),xxx(29/01,7200m) |
| Route Notes | BC just above junctions of glacier ABC on glacier east of dividing rock C1 below Makalu La. Reached high point of 7200m three times, but impossible to reach Makalu La because of wind. C1 twice blown away - once a tent with three people in C1 moved 20 cm sideways by wind. Every day windy with gusts over 100 km/hr - 45 days of wind. On 6 Feb decided to abandon attempt to climb Makalu and on 8 Feb were intending to scale Makalu II. No problem of snow on mountain, but below 5000m deep snow prevented moving below BC. |
| Accidents | Becerra injured when wind blew him off his footing and fell 70m |
| Achievement | - |
| Agency | Himalayan Culture Treks |
| Commercial Route | - |
| Standard Route | True |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | False |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2453509 |
| Year | 1996 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | makalu la-nw ridge |
Members
8 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| David Becerra Diaz | M | 1967 | Spain | Climber | Seville, Spain | Medical student | Details Other expeditions |
| Victor Fernandez Martin | M | 1961 | Spain | Member | San Pedro Alcantara, Malaga, Spain | Teacher | Details Other expeditions |
| Manuel (Lolo) Gonzalez Diaz | M | 1965 | Spain | Leader | San Pedro Alcantara, Malaga, Spain | Mountain hutkeeper | Details Other expeditions |
| Fernando Guerra Sanchez | M | 1953 | Spain | Climber | Barcarrota, Badajoz, Spain | Teacher | Details Other expeditions |
| Juan Carlos Marfil Rodriguez | M | 1967 | Spain | Climber | Malaga, Spain | Attorney | Details Other expeditions |
| Jose Manuel Morales Rodriguez | M | 1966 | Spain | Climber | San Pedro Alcantara, Malaga, Spain | Mountain hutkeeper | Details Other expeditions |
| Juan Manuel Ravina Vergara | M | 1969 | Spain | Climber | Rincon de la Victoria, Malaga, Spain | Accountant | Details Other expeditions |
| Manuel (Manolo) Salazar Rincon | M | 1959 | Spain | Climber | Jerez de la Frontera, Cadiz, Spain | Air force technician (Lieutenant) | Details Other expeditions |
References
3 recorded references.
| Expedition ID | Journal | Author | Title | Publisher | Citation | Yak 94 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MAKA96401 | AAJ | Hawley, Elizabeth | - | - | 72:303-304 (1998) | - |
| MAKA96401 | HIGH | - | - | - | 177:24 (Aug 1997) | - |
| MAKA96401 | - | - | http://publications.americanalpineclub.org/articles/12199830303/Asia-Nepal-Various-Winter-Ascents | - | - | - |