Makalu | 2022 Makalu La-NW Ridge
A Norway expedition to Makalu in 2022 via Makalu La-NW Ridge, led by Kristin Harila. Summit reached on 27th May 2022. 5 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 10858 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | MAKA22104 |
| Peak ID | MAKA |
| Year | 2022 |
| Season | 1 |
| Host Country | 1 |
| Route 1 | Makalu La-NW Ridge |
| Route 2 | - |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | Norway |
| Leaders | Kristin Harila |
| Sponsor | 8K Expeditions Makalu 2022 |
| Success 1 | True |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | Nepal |
| Approach | By helicopter to ABC |
| Basecamp Date | 2022-05-24 |
| Summit Date | 2022-05-27 |
| Summit Time | 1045 |
| Summit Days | 3 |
| Total Days | 6 |
| Termination Date | 2022-05-30 |
| Termination Reason | 1 |
| Termination Notes | - |
| High Point (m) | 8485 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 2 |
| Fixed Rope (m) | 0 |
| Total Members | 2 |
| Summit Members | 2 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 3 |
| Summit Hired | 3 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | False |
| O2 Used | True |
| O2 None | False |
| O2 Climb | True |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | - |
| Campsites | ABC(24/05,5700m),C2(26/05,6600m),C3(27/05,7500m),Smt(27/05) |
| Route Notes | Report from Kristin Harila: ABC 24/05 5700m C2 26/05 6600m C3 27/05 7500m Smt 28/05 by Harila, Pasdawa, Dawa (uncle of Lhakpa who owns of 8K) at 10:45 am. Team left C3 at 11:15 pm on 27/05. When the team left C3 they could not see the rope and they spent some time looking for it. After about three hours they found the rope and Harila was relieved to see that they were going the right way. Deep snow, hard going. They spent about 15 minutes on the summit and descended to BC where they arrived at 9 pm. Oxygen: From 7100m to top to 6800m by Harila; from C3 to top to C3 by Sherpas. |
| Accidents | - |
| Achievement | - |
| Agency | 8K Expeditions (Pioneer Adventure pmt) |
| Commercial Route | False |
| Standard Route | True |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | False |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2464224 |
| Year | 2022 |
| Summit Success | True |
| O2 Summary | Used |
| Route (lowercase) | makalu la-nw ridge |
Members
5 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kristin Harila | F | 1986 | Norway | Leader | Vestre Jakobselv, Norway | - | Details Other expeditions |
| Purnima Shrestha | F | 1990 | Nepal | Climber | Arughat-9, Gorkha | Photojournalist | Details Other expeditions |
| Dawa Wangchuk (Dawa Ongchu) Sherpa | M | 1972 | Nepal | H-A Worker | Walung, Makalu-9, Makalu-Barun | - | Details Other expeditions |
| Lhakpa Nurbu Sherpa | M | 1983 | Nepal | H-A Worker | Tashigaon, Makalu-Barun | - | Details Other expeditions |
| Pasang Dawa (Pasdawa) Sherpa | M | 1991 | Nepal | H-A Worker | Makalu-9, Makalu-Barun | - | Details Other expeditions |
References
4 recorded references.
| Expedition ID | Journal | Author | Title | Publisher | Citation | Yak 94 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MAKA22104 | - | - | https://explorersweb.com/kristin-harila-summits-makalu-breaks-record/ | - | - | - |
| MAKA22104 | - | - | https://explorersweb.com/makalu-harila-is-safely-back-in-abc/ | - | - | - |
| MAKA22104 | - | - | https://thehimalayantimes.com/nepal/norwegian-woman-two-sherpa-climbers-set-record-scaling-six-8000ers-in-29-days | - | - | - |
| MAKA22104 | - | - | https://explorersweb.com/kristin-harila-summits-makalu-breaks-record/ | - | - | - |