Lhotse Shar | 1986 SE Ridge for acclimatization (to 7000m)
A UK expedition to Lhotse Shar in 1986 via SE Ridge for acclimatization (to 7000m), led by Sandy Allan, Malcolm Duff. Summit reached on 9th May 1986. 2 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 956 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | LSHR86101 |
| Peak ID | LSHR |
| Year | 1986 |
| Season | 1 |
| Host Country | 1 |
| Route 1 | SE Ridge for acclimatization (to 7000m) |
| Route 2 | New route on S Pillar (Face) (no attempt) |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | UK |
| Leaders | Sandy Allan, Malcolm Duff |
| Sponsor | British Lhotse Expedition |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | - |
| Approach | - |
| Basecamp Date | 1986-04-19 |
| Summit Date | 1986-05-09 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 20 |
| Total Days | 0 |
| Termination Date | - |
| Termination Reason | 7 |
| Termination Notes | Primary attempt abandoned at 7000m due to Duff's injury |
| High Point (m) | 7000 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 2 |
| Fixed Rope (m) | 0 |
| Total Members | 2 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 0 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | True |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | - |
| Campsites | BC(19/04,5300m),C1(30/04,5670m),C2(01/05,6400m),xxx(09/05,7000m) |
| Route Notes | BC at 5300m below SE Face on Lhotse Shar Glacier south of Island Peak C1 at 5670m on a buttress C2 at 6400m on SE Face in snow hole above rock barrier High point at 7000m at SE Face. First attempt on SE Face abandoned after Duff's injury. Allan later joined by Alison Hargreaves for second attempt on SE Face. This attempt abandoned at 6500m due to slab avalanches. Original plan was for new route on S Face (this route never attempted). 7th May went up from BC, slept at C2 on 8th left at midnight and got to 23,000 ft at 6:00 am 9th May and Duff hit by falling serac, so both descended immediately and were back in BC 4:00 pm to Pheriche 10th. Duff left expedition and Alison Hargreaves joined Allan 15th at Dingboche after he had packed up BC; they then went back to try for top while Duff came to Kathmandu. |
| Accidents | Duff hit by falling serac on head on May 8 (bled, partly unconcious and left expedition, will have brain scan in London) |
| Achievement | - |
| Agency | Mountain Travel |
| Commercial Route | False |
| Standard Route | False |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | False |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2449401 |
| Year | 1986 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | se ridge for acclimatization (to 7000m) |
Members
2 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Alexander Roderick (Sandy) Allan | M | 1955 | UK | Co-Leader | Beauly, Highland, Scotland | Oil-exploration worker & alpinist | Details Other expeditions |
| Malcolm (Mal) Duff | M | 1953 | UK | Co-Leader | Culross, Fife, Scotland | Alpinist | Details Other expeditions |
References
3 recorded references.
| Expedition ID | Journal | Author | Title | Publisher | Citation | Yak 94 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| LSHR86101 | AAJ | Cheney, Michael J. & Hawley, Elizabeth | - | - | 61:233 (1987) | - |
| LSHR86101 | MM | - | - | - | 110:9 (Jul 1986) | - |
| LSHR86101 | - | - | http://publications.americanalpineclub.org/articles/12198723302/Asia-Nepal-Lhotse-Shar-Attempt | - | - | - |