Langju | 2016 NE side
A USA expedition to Langju in 2016 via NE side, led by Lonnie Dupre. Summit reached on 29th October 2016. 6 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 9300 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | LNJU16301 |
| Peak ID | LNJU |
| Year | 2016 |
| Season | 3 |
| Host Country | 1 |
| Route 1 | NE side |
| Route 2 | - |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | USA |
| Leaders | Lonnie Dupre |
| Sponsor | Vertical Nepal Langju Expedition 2016 |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | Canada, Spain |
| Approach | Bhimtang->Larkya La->Namrung->Mu Gompa->BC |
| Basecamp Date | 2016-10-26 |
| Summit Date | 2016-10-29 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 3 |
| Total Days | 5 |
| Termination Date | 2016-10-31 |
| Termination Reason | 10 |
| Termination Notes | Abandoned at 5700m due technical rock difficulties and dangerous wind-slabs |
| High Point (m) | 5700 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 1 |
| Fixed Rope (m) | 0 |
| Total Members | 5 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 1 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | False |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | Attempted Larkya Peak (6249m) by Dupre |
| Campsites | BC(26/10,4700m),C1(29/10,5550m),xxx(5700m) |
| Route Notes | From Lonnie Dupre's blog: Oct 07: Team drove from Kathmandu to Besishahar, then trekked to Syange. Oct 09-15: Trekked to Bimthang Oct 16: Dupre attempted Larke Peak (6249m), climbed to 5500m and turned around due to altitude sickness. Rest of team went to Namrung. Oct 17-23: Team trekked to Mu Gompa in Tsum Valley. Oct 26: Team moved to BC of Langju (4700m). Oct 29: Team move up to C1 (5550m) and climbed to 5700m before deciding that the route was too dangerous due to avalanching and dangerous winds-labs. |
| Accidents | - |
| Achievement | - |
| Agency | Su-Swagatam Treks |
| Commercial Route | False |
| Standard Route | False |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | - |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2460562 |
| Year | 2016 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | ne side |
Members
6 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Elias Jose De Andres Martos | M | 1978 | Spain | Climber | Ashford, Washington | Alpine guide | Details Other expeditions |
| Lonnie James Dupre | M | 1961 | USA | Leader | Grand Marias, Minnesota | Carpenter | Details Other expeditions |
| Bridget Anne Schletty | F | 1980 | USA | Climber | Ashford, Washington | RMI staff | Details Other expeditions |
| Pascale Marceau | F | 1976 | Canada | Climber | Cochrane, Alberta | Consultant (engineering) | Details Other expeditions |
| Christopher Nathan Worlow | M | 1988 | USA | Cameraman | Minneapolis, Minnesota | Photographer | Details Other expeditions |
| Phurba Tamang | M | 1982 | Nepal | H-A Worker | Kerung-1, Solukhumbu | - | Details Other expeditions |
References
4 recorded references.
| Expedition ID | Journal | Author | Title | Publisher | Citation | Yak 94 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| LNJU16301 | - | - | http://www.cookcountynews-herald.com/news/2016-11-05/Community_News/Lonnie_Dupre_ends_climb_to_summit_of_Langju.html | - | - | - |
| LNJU16301 | - | - | http://www.cookcountynews-herald.com/news/2016-10-15/General_News/Lonnie_Dupre_tackles_unclimbed_mountain_Nepal.html | - | - | - |
| LNJU16301 | - | - | http://www.lonniedupre.com/blog/date/2016-11 | - | - | - |
| LNJU16301 | - | - | http://www.lonniedupre.com/blog/date/2016-10 | - | - | - |