Lhotse | 1987 SE Ridge of Lhotse Shar
A France expedition to Lhotse in 1987 via SE Ridge of Lhotse Shar, led by Eric Escoffier. Summit reached on 16th April 1987. 4 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 4102 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | LHOT87101 |
| Peak ID | LHOT |
| Year | 1987 |
| Season | 1 |
| Host Country | 1 |
| Route 1 | SE Ridge of Lhotse Shar |
| Route 2 | S Face (never attempted) |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | France |
| Leaders | Eric Escoffier |
| Sponsor | French-Swiss Expedition to Lhotse |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | Switzerland |
| Approach | - |
| Basecamp Date | 1987-04-10 |
| Summit Date | 1987-04-16 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 6 |
| Total Days | 17 |
| Termination Date | 1987-04-27 |
| Termination Reason | 5 |
| Termination Notes | Abandoned at 6800m on Lhotse Shar due to snowfall and boredom |
| High Point (m) | 6800 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 0 |
| Fixed Rope (m) | 0 |
| Total Members | 4 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 0 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | True |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | Attempted Island Peak and Lhotse Shar (to 6800m) (for acclimatization) |
| Campsites | BC(10/04,5100m),xxx(16/04,6800m) |
| Route Notes | High point on SE Ridge of Lhotse Shar. Acclimatized on Island peak and on Lhotse Shar SE Ridge at 6800m on 16th April. Then back to BC to wait good weather. On 10th face was very good, very dry following one week of winds, but after 13th snow began falling and fell everyday. Never went onto face: snow every afternoon and avalanching on face every morning. 17 days at BC was enough. Wanted to try Polish route on right of face. |
| Accidents | None |
| Achievement | - |
| Agency | Everest Trekking |
| Commercial Route | - |
| Standard Route | - |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | - |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2449699 |
| Year | 1987 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | se ridge of lhotse shar |
Members
4 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eric Belin | M | 1964 | France | Climber | Chamonix, Haute-Savoie, France | Alpine guide | Details Other expeditions |
| Eric Escoffier | M | 1960 | France | Leader | Chamonix, Haute-Savoie, France | Alpine guide | Details Other expeditions |
| Francoise Fiacre-Graillot | F | 1948 | France | BC Manager | Paris, France | Official of large tour organization | Details Other expeditions |
| Stephane Charles Joseph Schaffter | M | 1953 | Switzerland | Deputy Leader | Geneva, Switzerland | Alpine guide | Details Other expeditions |
References
2 recorded references.
| Expedition ID | Journal | Author | Title | Publisher | Citation | Yak 94 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| LHOT87101 | AAJ | Cheney, Michael J. & Hawley, Elizabeth | - | - | 62:201 (1988) | - |
| LHOT87101 | - | - | http://publications.americanalpineclub.org/articles/12198820103/Asia-Nepal-Lhotse-South-Face-Attempt | - | - | - |