Lhotse | 2021 W Face
A India expedition to Lhotse in 2021 via W Face, led by Shivangi Pathak. Summit reached on 17th May 2021. 2 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 10635 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | LHOT21119 |
| Peak ID | LHOT |
| Year | 2021 |
| Season | 1 |
| Host Country | 1 |
| Route 1 | W Face |
| Route 2 | - |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | India |
| Leaders | Shivangi Pathak |
| Sponsor | 8K Expeditions Lhotse Expedition 2021 |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | - |
| Approach | Lukla->Namche->Lobuche->BC |
| Basecamp Date | 2021-04-16 |
| Summit Date | 2021-05-17 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 31 |
| Total Days | 35 |
| Termination Date | 2021-05-21 |
| Termination Reason | 7 |
| Termination Notes | Abandoned at 6100m due to exhaustion (via covid infection) |
| High Point (m) | 6100 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 1 |
| Fixed Rope (m) | 0 |
| Total Members | 1 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 1 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | False |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | True |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | - |
| Campsites | BC(16/04,5350m),C1(17/05,6100m),xxx |
| Route Notes | Shortly after arriving at base camp Shivangi and her Sherpa got infected with Covid-19. She was flown to Civic hospital in Kathmandu where she underwent treatment for 3 days. Afterwards she spent 14 days in isolation in her hotel in Kathmandu. After her recovery she flew back to base camp and reached her highpoint at 6100m. But she felt too weak to continue and decided to abandon the climb. |
| Accidents | - |
| Achievement | - |
| Agency | 8K Expeditions (Expedition Himalaya pmt) |
| Commercial Route | False |
| Standard Route | True |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | False |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2464658 |
| Year | 2021 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | w face |
Members
2 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Shivangi Pathak | F | 2001 | India | Leader | Hisar, Haryana, India | Student | Details Other expeditions |
| Pasang Sherpa | M | - | Nepal | H-A Worker | - | - | Details Other expeditions |
References
0 recorded references.