Lhotse | 2015 W Face
A Iran expedition to Lhotse in 2015 via W Face, led by Azim Gheichisaz. Summit reached on 21st April 2015. 1 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 8738 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | LHOT15103 |
| Peak ID | LHOT |
| Year | 2015 |
| Season | 1 |
| Host Country | 1 |
| Route 1 | W Face |
| Route 2 | - |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | Iran |
| Leaders | Azim Gheichisaz |
| Sponsor | Last 8000m Peak to Lhotse |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | - |
| Approach | Pangboche |
| Basecamp Date | 2015-04-21 |
| Summit Date | 2015-04-21 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 0 |
| Total Days | 8 |
| Termination Date | 2015-04-29 |
| Termination Reason | 14 |
| Termination Notes | Abandoned at 5350m due to avalanche triggered by earthquake |
| High Point (m) | 5350 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 0 |
| Fixed Rope (m) | 0 |
| Total Members | 1 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 0 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | True |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | - |
| Campsites | BC(21/04,5350m),xxx |
| Route Notes | Gheichisaz was in his tent at BC when the earthquake hit. He was unharmed, but helped Dr. Alireza Behpour from Iran to treat injured people. Gheichisaz also held a permit for Everest. |
| Accidents | - |
| Achievement | - |
| Agency | Seven Summit Treks |
| Commercial Route | False |
| Standard Route | True |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | False |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2459914 |
| Year | 2015 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | w face |
Members
1 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Azim Gheichisaz | M | 1981 | Iran | Leader | Tabriz, Iran | University student & alpinist | Details Other expeditions |
References
0 recorded references.