Kangtega | 1979 NE Ridge (to 6250m)
A UK expedition to Kangtega in 1979 via NE Ridge (to 6250m), led by Rab Carrington. Summit reached on 24th September 1979. 4 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 2118 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | KTEG79301 |
| Peak ID | KTEG |
| Year | 1979 |
| Season | 3 |
| Host Country | 1 |
| Route 1 | NE Ridge (to 6250m) |
| Route 2 | N Ridge (to 5800m) |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | UK |
| Leaders | Rab Carrington |
| Sponsor | British Kang Taiga Expedition 1979 |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | - |
| Approach | Lamosangu->Khumbu Valley |
| Basecamp Date | 1979-09-20 |
| Summit Date | 1979-09-24 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 4 |
| Total Days | 14 |
| Termination Date | 1979-10-04 |
| Termination Reason | 4 |
| Termination Notes | Abandoned at 6250m due to bad weather and lack of time |
| High Point (m) | 6250 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 0 |
| Fixed Rope (m) | 0 |
| Total Members | 3 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 0 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | True |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | - |
| Campsites | BC(27/09),xxx(24/09,6250m) |
| Route Notes | BC 20th Sept - 2 attempts on mountain by 2 different ways by all 3 members together. 1) NE Ridge: from Omaga valley to BC at 16,200 feet at foot of Omaga Glacier to pass at 5786m to NE Ridge. 1-1/2 days to pass, then 2nd night short distance above pass on ridge. Then it snowed and descended via pass of 5680m into head of Mingbo valley to north of this 2nd pass and back to BC. This was 24/26 Sept. 2) 29 Sept to North Ridge on southwest corner of Omaga Glacier. Biv less than about 19,000 feet or so in 2 hours climbing, weather bad (snow) and retreated bad weather till 5th Oct and then were to go to West Cwm. So no time for more attempts on Kangtega, so abandoned Kangtega in favour of Everest. 4th actually left BC and Carrington decided not to go to Everest - may be didn't have Everest fever. Think 2nd route feasible and could have finished it given spell of good weather. Carrington left Khumjung 13 Oct and arrived KTM with wife on foot 20 Oct. Shailendra Raj Sharma, Ministry of Tourism - 7 Oct 79 Abandoned after reaching 20,500 feet on 24 Sept, no reason given. LO in KTM 6 Oct. Carrington to arrive 8 Oct. Jim Jerram - 6 Oct 79 Carrington's expedition failed on Kangtega. He and other 2 split up. Carrington now in Khumjung - will stay a week before coming out to KTM. Other 2 will join Scott on Everest. Hall & Carrington - 2 Sept 79 BC Thyangboche - route northwest or northeast sides hoping to avoid repeating Japanese '79 spr route. Leave KTM 5 Sept - stay at Khumjung with day walks and find BC. After 2 weeks go straight to mountain and finish climb by end Sept, then rest for 5 Oct Everest BC rendezvous. No Sherpas above BC No oxygen |
| Accidents | - |
| Achievement | - |
| Agency | - |
| Commercial Route | - |
| Standard Route | - |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | - |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2446750 |
| Year | 1979 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | ne ridge (to 6250m) |
Members
4 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rab Carrington | M | 1947 | UK | Leader | Sheffield, S Yorkshire, England | Mathematics teacher | Details Other expeditions |
| Brian P. Hall | M | 1951 | UK | Climber | Kendal, Cumbria, England | Ecologist | Details Other expeditions |
| Alan Paul (Al) Rouse | M | 1951 | UK | Climber | Sheffield, S Yorkshire, England | Mathematics teacher | Details Other expeditions |
| Nima Chottre Sherpa | M | - | Nepal | Sirdar | - | - | Details Other expeditions |
References
4 recorded references.
| Expedition ID | Journal | Author | Title | Publisher | Citation | Yak 94 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| KTEG79301 | AAJ | Cheney, Michael J. | - | - | 53:614 (1980) | - |
| KTEG79301 | HJ | Carrington, Rab | British Kang Taiga Expedition, 1979 | - | 37:150-152 (1979-80) | - |
| KTEG79301 | - | - | http://publications.americanalpineclub.org/articles/12198061401/Asia-Nepal-Kangtega-Attempt | - | - | - |
| KTEG79301 | - | - | https://www.himalayanclub.org/hj/37/30/expeditions-and-notes-37/ | - | - | - |