Kojichuwa Chuli | 2008 NW Face
A Spain expedition to Kojichuwa Chuli in 2008 via NW Face, led by Antoni Fernandez. Summit reached on 20th October 2008. 4 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 6256 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | KOJI08301 |
| Peak ID | KOJI |
| Year | 2008 |
| Season | 3 |
| Host Country | 1 |
| Route 1 | NW Face |
| Route 2 | - |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | Spain |
| Leaders | Antoni Fernandez |
| Sponsor | Peak Mallorca Expedition Reconnaisance of Kojichwa Chuli |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | - |
| Approach | (see route notes) |
| Basecamp Date | 2008-10-19 |
| Summit Date | 2008-10-20 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 1 |
| Total Days | 2 |
| Termination Date | 2008-10-21 |
| Termination Reason | 12 |
| Termination Notes | Abandoned at 5625m due to only reconnaissance (plans to climb in spring 2008) |
| High Point (m) | 5625 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 0 |
| Fixed Rope (m) | 0 |
| Total Members | 3 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 1 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | False |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | Climbed unnamed peak (5625m) |
| Campsites | BC(19/10,5000m),xxx(20/10,5625m) |
| Route Notes | Approach: Nepalgunj, Talcha Airport, Lumsa, Dhungedhara, Ladi Khola, Chham Khola, Mugu, Kajikhola, Gokichawa Khola Alvarez, Fernandez and Da Dorche left BC at 7:45 am, reached the summit of unnamed peak (5625m) at 1 pm, stayed on summit for 15 minutes, descended to BC at 3:30 pm. Weather was very good but there was very strong wind. The climbers saw a big lake from the top on northwest side in Tibet. Kojichwa Chuli is on the southeast side of the unnamed peak. Fernandez said that to climb Kojichwa from Nepal will be very difficult. The mountains south side is like a solid wall of rocks where as from Tibet side the mountain can be easily summited. because it was gentle slope. Local people of Mugu called it "Kokichewa" Naya (New). The team returned to Kathmandu on 30 Oct. Alvarez left Kathmandu on 1 Nov. Rest of mmebers will leave on 11 Nov. Robibal stayed in BC. Sherpa: Da Dorche Sherpa, 24/11/73 (09/08/2030), Navagaon, Makalu-4 |
| Accidents | - |
| Achievement | - |
| Agency | Sherpa Himalayan Wanderer Treks |
| Commercial Route | False |
| Standard Route | False |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | False |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2457353 |
| Year | 2008 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | nw face |
Members
4 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Jose Maria Alvarez Rodriguez | M | 1955 | Spain | Climber | Palma de Mallorca, Islas Baleares, Spain | Plumber | Details Other expeditions |
| Antoni Fernandez Garcia | M | 1970 | Spain | Leader | Palma de Mallorca, Islas Baleares, Spain | Accountant | Details Other expeditions |
| Josue Robibal Moreno | M | 1968 | Spain | Climber | Castell d'Alaro, Islas Baleares, Spain | Documentary producer | Details Other expeditions |
| Da Dorche Sherpa | M | 1973 | Nepal | H-A Worker | Navagaon, Makalu-Barun | - | Details Other expeditions |
References
2 recorded references.
| Expedition ID | Journal | Author | Title | Publisher | Citation | Yak 94 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| KOJI08301 | AAJ | Griffin, Lindsay | Kanti Himal, Kojichuwa Chuli (6,439m) attempt | - | 84:299-300 (2010) | - |
| KOJI08301 | - | - | http://publications.americanalpineclub.org/articles/12201029902/Kojichuwa-Chuli-6439m-Attempt | - | - | - |