Kanjiroba North | 1993 N Face/Ridge
A Austria expedition to Kanjiroba North in 1993 via N Face/Ridge, led by Franz Kroell. Summit reached on 18th October 1993. 5 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 1239 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | KJRN93301 |
| Peak ID | KJRN |
| Year | 1993 |
| Season | 3 |
| Host Country | 1 |
| Route 1 | N Face/Ridge |
| Route 2 | SW Ridge of unnamed peak |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | Austria |
| Leaders | Franz Kroell |
| Sponsor | Austrian-German Kanjiroba Expedition |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | Germany |
| Approach | From Jumla NE->Wangi->Dolphu->Chiti |
| Basecamp Date | 1993-10-16 |
| Summit Date | 1993-10-18 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 2 |
| Total Days | 0 |
| Termination Date | - |
| Termination Reason | 11 |
| Termination Notes | Could not reach base camp, so climbed 6430m peak instead |
| High Point (m) | 0 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 1 |
| Fixed Rope (m) | 0 |
| Total Members | 5 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 0 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | True |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | Climbed unnamed peak 6430m north of Kanjiroba |
| Campsites | TempBC(16/10,5000m),C1(17/10,5400m),UnnamedSmt(18/10,6430m) |
| Route Notes | BC on grass C1 at rock band at beginning of SW Ridge. Intended to climb from north onto Kanjiroba but rocky, white water area, so turned north towards border with Tibet and made BC from which climbed a peak 6430m (unnamed) west of Palchung Hamga in Kanti Himal. Route was ice ridge from C1; from BC gears, moraine, smooth rock from retreating glacier to C1 at bottom of SW Ridge. Ridge 45-50 degrees, sharp, huge cornices on north side, but safe and not technically difficult. No food available east of Jumla except meat at Chiti. From Chiti to Phopagaon saw no local people at all. Had to have all supplies with 42 porters for 5 foreigners, of whom 2 were the climbers (hired porters in Trisuli Bazar, took them by bus to Surkhet and walked for 12-14 days to Jumla; had to feed all porters below BC throughout climb). Climbed only one peak because had to be sure to catch flight from Juphal. Did not fix rope. No sight of snow from 2nd Oct to 3 Nov. No clouds seen. Kroell and Mross climbed the SW Ridge of an unnamed peak (6430m) on 18 Oct 1993. |
| Accidents | None |
| Achievement | - |
| Agency | International Trekkers (Intrek Asia) |
| Commercial Route | - |
| Standard Route | - |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | - |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2451857 |
| Year | 1993 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | n face/ridge |
Members
5 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Franz Kroell | M | 1953 | Austria | Leader | Kufstein, Tirol, Austria | Alpine guide | Details Other expeditions |
| Friedrich (Fritz) Mross | M | 1940 | Germany | Climber | Loerrach, Baden-Wuerttemberg, Germany | Physician | Details Other expeditions |
| Helga Schempp | F | - | Austria | Member | - | - | Details Other expeditions |
| Helmut Schempp | M | - | Austria | Member | - | - | Details Other expeditions |
| Gudrun Scharifi | M | - | Austria | Member | - | - | Details Other expeditions |
References
2 recorded references.
| Expedition ID | Journal | Author | Title | Publisher | Citation | Yak 94 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| KJRN93301 | AAJ | Kroell, Franz | - | - | 68:227 (1994) | - |
| KJRN93301 | - | - | http://publications.americanalpineclub.org/articles/12199422703/Asia-Nepal-P-6455-Palchung-Hamga-Himal | - | - | - |