Khatang | 1994 NE Ridge
A Germany expedition to Khatang in 1994 via NE Ridge, led by Peter Ripplinger. Summit reached on 19th October 1994. 9 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 1356 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | KHAT94301 |
| Peak ID | KHAT |
| Year | 1994 |
| Season | 3 |
| Host Country | 1 |
| Route 1 | NE Ridge |
| Route 2 | - |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | Germany |
| Leaders | Peter Ripplinger |
| Sponsor | Heidelberger Khatang Expedition 1994 |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | - |
| Approach | Lukla->Ghat->Mera La->Lumding Drangka river |
| Basecamp Date | 1994-10-01 |
| Summit Date | 1994-10-19 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 18 |
| Total Days | 0 |
| Termination Date | - |
| Termination Reason | 10 |
| Termination Notes | Abandoned at 6400m due to difficulties of ridge and lack of time and manpower |
| High Point (m) | 6400 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 2 |
| Fixed Rope (m) | 1000 |
| Total Members | 9 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 0 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | True |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | Climbed Kwangde Nup (6035m) NE of Khatang |
| Campsites | BC(01/10,4060m),ABC(03/10,4800m),C1(06/10,5600m),C2(18/10,6350m),xxx(19/10,6400m) |
| Route Notes | BC at Lunding Kharka ABC at lake Tsho Og southeast end C1 on plateau near top of icefall C2 on NE Ridge. "The ridge was really hard." Icefall not problem but ridge really steep and had only 6 people to work on ridge, fixing ropes (no Sherpas, not all 9 members capable of fixing ropes). Above C2 was mixed loose snow and hard ice with snow mushrooms. After abandoning attempt on Khatang, Kwangde Nup climbed from ABC by Emmert, Reinhard, Wahlhaeuser and Dawa Tamang on 22 Oct and on 23rd by Ripplinger and Leitenstorfer via south side, a glacier with some seracs, not steep or difficult. |
| Accidents | Nothing serious |
| Achievement | 1st German attempt |
| Agency | Asian Trekking |
| Commercial Route | - |
| Standard Route | - |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | - |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2452224 |
| Year | 1994 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | ne ridge |
Members
9 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Peter Dax | M | 1967 | Germany | Climber | Kaltenberg, Bavaria, Germany | Sports physiotherapist | Details Other expeditions |
| Marion Emmert | F | 1968 | Germany | Climber | Stephanskirchen, Bavaria, Germany | Plastics engineer | Details Other expeditions |
| Jutter Laier | F | 1959 | Germany | Exp Doctor | Heidelberg, Baden-Wuerttemberg, Germany | Physician | Details Other expeditions |
| Rudolf Laier | M | 1948 | Germany | Climber | Heidelberg, Baden-Wuerttemberg, Germany | Economist | Details Other expeditions |
| Fredi Leitenstorfer | M | 1967 | Germany | Deputy Leader | Geltendorf, Bavaria, Germany | Physicist | Details Other expeditions |
| Gabriele Mueller | F | 1965 | Germany | Climber | Heidelberg, Baden-Wuerttemberg, Germany | Student of Romance languages | Details Other expeditions |
| Ulrich Reinhard | M | 1969 | Germany | Climber | Neckargemund, Baden-Wuerttemberg, Germany | Student of electrical engineering | Details Other expeditions |
| Peter Ripplinger | M | 1961 | Germany | Leader | Dossenheim, Baden-Wuerttemberg, Germany | Chemist | Details Other expeditions |
| Hermann Wahlhaeuser | M | 1962 | Germany | Climber | Salzburg, Austria | Social worker | Details Other expeditions |
References
3 recorded references.
| Expedition ID | Journal | Author | Title | Publisher | Citation | Yak 94 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| KHAT94301 | AAJ | Ripplinger, Peter | - | - | 69:245 (1995) | - |
| KHAT94301 | HIGH | - | - | - | 151:18 (Jun 1995) | - |
| KHAT94301 | - | - | http://publications.americanalpineclub.org/articles/12199524501/Asia-Nepal-Khatang-Attempt | - | - | - |