Kangchenjunga | 1994 SW Face
A S Korea expedition to Kangchenjunga in 1994 via SW Face, led by Yoo Jae-Il. Summit reached on 18th September 1994. 12 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 1405 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | KANG94301 |
| Peak ID | KANG |
| Year | 1994 |
| Season | 3 |
| Host Country | 1 |
| Route 1 | SW Face |
| Route 2 | - |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | S Korea |
| Leaders | Yoo Jae-Il |
| Sponsor | 1994 Korean Kangche Expedition to Kangchenjunga |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | - |
| Approach | - |
| Basecamp Date | 1994-08-31 |
| Summit Date | 1994-09-18 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 18 |
| Total Days | 24 |
| Termination Date | 1994-09-24 |
| Termination Reason | 5 |
| Termination Notes | Abandoned at 6800m due to huge crevasse at 6800m |
| High Point (m) | 6800 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 2 |
| Fixed Rope (m) | 4300 |
| Total Members | 12 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 3 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | False |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | - |
| Campsites | BC(31/08,5400m),C1(05/09,6100m),C2(07/09,6300m),xxx(18/09,6800m) |
| Route Notes | BC at normal site High point near top of 2nd Icefall. Big crevasse across 2nd icefall at 6800m that could not go around or across (was 6 to 10m wide and team had no ladders). This was first major crevasse encountered. To right side of crevasse was very steep and difficult rock; to left side danger of big slab avalanches, so climb not possible. Fixed rope entire route from BC to 6800m. 2 Sherpas hit by snow avalanches 18 Sept and fell 10-20m but not hurt. |
| Accidents | 2 Sherpas hit by avalanche 18th Sept & fell 10-20m but not hurt |
| Achievement | - |
| Agency | Windhorse Trekking |
| Commercial Route | - |
| Standard Route | True |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | - |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2452148 |
| Year | 1994 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | sw face |
Members
12 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sun-Hyek Bang | M | 1971 | S Korea | Climber | Daejeon (Taejon), S Korea | Milk store manager | Details Other expeditions |
| Hee-Seok Chae | M | 1969 | S Korea | Climber | Cheonan, Chungcheongnam, S Korea | Kitchen furniture shop manager | Details Other expeditions |
| In-Gyu Chung (Jung) | M | 1965 | S Korea | Climbing Leader | Ulsan, S Korea | Office worker | Details Other expeditions |
| Kiu-Su Jun | M | 1968 | S Korea | Climber | Daejeon (Taejon), S Korea | Building services company worker | Details Other expeditions |
| Hong-Seob Kim | M | 1952 | S Korea | Exp Doctor | Daejeon (Taejon), S Korea | Physician | Details Other expeditions |
| Chul-Oh Koo | M | 1970 | S Korea | Climber | Daejeon (Taejon), S Korea | Small shop manager | Details Other expeditions |
| Chung-Shig Lee | M | 1969 | S Korea | Climber | Daejeon (Taejon), S Korea | University history student | Details Other expeditions |
| Gil-Yeol Lee | M | 1968 | S Korea | Climber | Daejeon (Taejon), S Korea | Building services company manager | Details Other expeditions |
| Sun-Tae Moon | M | 1969 | S Korea | Climber | Daejeon (Taejon), S Korea | Building services company worker | Details Other expeditions |
| Jin-Sun Ryo | M | 1965 | S Korea | Climber | Daejeon (Taejon), S Korea | Supermarket manager | Details Other expeditions |
| Jae-Il Yoo | M | 1955 | S Korea | Leader | Daejeon (Taejon), S Korea | Printer in govt-owned currency printing company | Details Other expeditions |
| Sang-Ho Yun | M | 1964 | S Korea | Climber | Daejeon (Taejon), S Korea | Printer in government-owned currency printing company | Details Other expeditions |
References
2 recorded references.
| Expedition ID | Journal | Author | Title | Publisher | Citation | Yak 94 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| KANG94301 | AAJ | Hawley, Elizabeth | - | - | 69:229 (1995) | - |
| KANG94301 | - | - | http://publications.americanalpineclub.org/articles/12199522904/Asia-Nepal-Kangchenjunga-Attempt | - | - | - |