Jongsang | 2000 Central Gully of S Face of S Smt I (7350m)-S Smt II
A Slovenia expedition to Jongsang in 2000 via Central Gully of S Face of S Smt I (7350m)-S Smt II, led by Andrej Stremfelj. Summit reached on 6th October 2000. 12 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 3725 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | JONG00301 |
| Peak ID | JONG |
| Year | 2000 |
| Season | 3 |
| Host Country | 1 |
| Route 1 | Central Gully of S Face of S Smt I (7350m)-S Smt II |
| Route 2 | S Face of S Smt II (to 6400m) |
| Route 3 | Left of GUlly of S Face of S Smt I (to 6600m) |
| Route 4 | - |
| Nationality | Slovenia |
| Leaders | Andrej Stremfelj |
| Sponsor | Slovenia Janak Himal Expedition to Jongsang |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | - |
| Approach | - |
| Basecamp Date | 2000-09-25 |
| Summit Date | 2000-10-06 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 11 |
| Total Days | 19 |
| Termination Date | 2000-10-14 |
| Termination Reason | 6 |
| Termination Notes | Abandoned at 7350m due to death of Markovic |
| High Point (m) | 7350 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 1 |
| Fixed Rope (m) | 0 |
| Total Members | 12 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 1 |
| Total Hired | 0 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | True |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | Attempted Pyramid (PYRM-003-01) and Kirat Chuli (KIRA-003-01) |
| Campsites | BC(25/09,4950m),ABC(29/09,5500m),xxx(06/10,7350m) |
| Route Notes | BC at Pangpema ABC at West Langpo Glacier (Glacier C2 on Nepa map). From BC had acclimatization climb near Pangpema and point 6456m west-northwest of Pathibhara. All back to ABC and divided into 4 groups for reconnaissance of permitted areas and made 3 C1's: Bevk and Samec at 5400m on Pyramid Glacier for Kirat Chuli on 29 Sept; At 5900m on glacier south of Jongsang for Jongsang on 6 Oct; On Jhisang Glacier at 5900m east of point 6340m also for Jongsang on 6 Oct; Klanjscek and Stres had no C1, but alpine style to Jongsang. On Kirat Chuli reached 6900m on 7th by Bevk and Samec on South Face. On Pyramid (Pathibhara) to 5600m on 7th by Brescak and Kovacic via North Face to West Ridge. On Jongsang from South Glacier camp to 6400m via South or SW Face on 7th Oct by Klanjscek and Stres. From Jhisang Glacier camp to summit of Jongsang Peak I 7350m via south wall to summit of unclimbed Jongsang which is south of main peak on 6th Oct by Azman and Markovic. Markovic died while descending during night. Both men very tired and missed route. Snowbar pulled out of snow and Markovic fell 1200m to glacier. Body found and buried on glacier. Now with his death all climbing stopped. Had climbed central couloir. From Jhisang Glacier, Marence, Kresal and Stremfelj climbed to 6600m on 7th Oct on Jongsang via South Face up steeper couloir on South Face a little to left of central couloir. All members returned to ABC and BC on 7th Oct. Only Jongsang really climbed because when heard of Markovic's death, all came back to ABC. |
| Accidents | Fatal fall |
| Achievement | - |
| Agency | Wilderness Experience |
| Commercial Route | - |
| Standard Route | - |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | - |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2454319 |
| Year | 2000 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | central gully of s face of s smt i (7350m)-s smt ii |
Members
12 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Urban Azman | M | 1976 | Slovenia | Climber | Gorje, Slovenia | Student of electrical engineering | Details Other expeditions |
| Jernej Bevk | M | 1974 | Slovenia | Climber (Kirat Chuli) | Ljubljana, Slovenia | Architecture student | Details Other expeditions |
| Jernej Brescak | M | 1977 | Slovenia | Climber (Pyramid) | Novo Mesto, Slovenia | Sports student | Details Other expeditions |
| Matija Klanjscek | M | 1977 | Slovenia | Climber | Tolmin, Slovenia | Geodesy student | Details Other expeditions |
| Matej Kovacic | M | 1977 | Slovenia | Climber (Pyramid) | Muljava, Slovenia | Sports student | Details Other expeditions |
| Gregor Kresal | M | 1969 | Slovenia | Climber | Medvode, Slovenia | Architecture student | Details Other expeditions |
| Miha Marence | M | 1974 | Slovenia | Climber | Kranj, Slovenia | Forester | Details Other expeditions |
| Andrej Markovic | M | 1976 | Slovenia | Climber | Toplice, Slovenia | Sports student | Details Other expeditions |
| Miran Rems | M | 1956 | Slovenia | Exp Doctor | Radovljica, Slovenia | Surgeon | Details Other expeditions |
| Uros Samec | M | 1975 | Slovenia | Climber (Kirat Chuli) | Ljubljana, Slovenia | Sports student | Details Other expeditions |
| Andrej Stremfelj | M | 1956 | Slovenia | Leader | Kranj, Slovenia | Sports teacher | Details Other expeditions |
| Blaz Stres | M | 1974 | Slovenia | Climber | Tolmin, Slovenia | Biology student | Details Other expeditions |
References
3 recorded references.
| Expedition ID | Journal | Author | Title | Publisher | Citation | Yak 94 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| JONG00301 | AAJ | Stremfelj, Andrej | - | - | 75:379-380 (2001) | - |
| JONG00301 | HIGH | - | - | - | 226:57-58 (Sep 2001) | - |
| JONG00301 | - | - | http://publications.americanalpineclub.org/articles/12200137900/Asia-Nepal-Western-Nepal-Janak-Himal-Jongsang-Peak-South-Summit-I-New-Route-and-Tragedy | - | - | - |