Himlung Himal | 2022 NW Ridge
A India expedition to Himlung Himal in 2022 via NW Ridge, led by Tushal Mangal. Summit reached on 17th October 2022. 20 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 10948 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | HIML22306 |
| Peak ID | HIML |
| Year | 2022 |
| Season | 3 |
| Host Country | 1 |
| Route 1 | NW Ridge |
| Route 2 | - |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | India |
| Leaders | Tushal Mangal |
| Sponsor | 8K International Himlung Himal Expedition 2022 |
| Success 1 | True |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | Argentina, Czech Republic, Finland, France, Germany, Israel, Italy, Netherlands, Peru, UK |
| Approach | - |
| Basecamp Date | - |
| Summit Date | 2022-10-17 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 0 |
| Total Days | 0 |
| Termination Date | - |
| Termination Reason | 1 |
| Termination Notes | - |
| High Point (m) | 7126 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 2 |
| Fixed Rope (m) | 0 |
| Total Members | 15 |
| Summit Members | 6 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 8 |
| Summit Hired | 5 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | False |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | - |
| Campsites | BC(4850m),C1(5400m),C2(6200m),Smt(17,21,23/10) |
| Route Notes | Vicente Di Loreto, Rikka Keraenen and Ronald Pieters were clients of Namas Adventure. |
| Accidents | - |
| Achievement | - |
| Agency | 8K Expeditions |
| Commercial Route | False |
| Standard Route | False |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | False |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2462792 |
| Year | 2022 |
| Summit Success | True |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | nw ridge |
Members
20 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tushal Mangal | M | 1998 | India | Leader | Kathmandu | - | Details Other expeditions |
| Ilan Buskila | M | 1974 | Israel | Climber | Jersusalem, Israel | Structural engineer | Details Other expeditions |
| Graciela Flor Cuenca Blas | F | 1977 | Peru | Climber | Karlsruhe, Baden-Wuerttemberg, Germany | Tour guide & Spanish teacher | Details Other expeditions |
| James Daniel | M | 1959 | UK | Climber | - | - | Details Other expeditions |
| Christophe Lucien Claude Delacour | M | 1972 | France | Climber | - | - | Details Other expeditions |
| Vicente Gabriel Di Loreto | M | 1966 | Argentina | Climber | - | - | Details Other expeditions |
| Rikka Elina Keraenen | F | 1979 | Finland | Climber | - | - | Details Other expeditions |
| Julian Koerner | M | 1990 | Germany | Climber | - | - | Details Other expeditions |
| Nimrod Madani | M | 1981 | Israel | Climber | - | - | Details Other expeditions |
| Ronald Eugene Pieters | M | 1958 | Netherlands | Climber | - | - | Details Other expeditions |
| Sanjiv Rai | M | 1985 | India | Climber | - | - | Details Other expeditions |
| Ulrich Johannes Rauner | M | 1957 | Germany | Climber | - | - | Details Other expeditions |
| Karin Gundhild Wilma Rauner Sebastiani | F | 1957 | Germany | Climber | KARIN GUNDHILD WILMA RAUNER SEBASTIANI | - | Details Other expeditions |
| Alessandro Rossi | M | 1960 | Italy | Climber | Mezzocorona, Trento, Italy | Computer programmer | Details Other expeditions |
| Lucie Vladarova | F | 1974 | Czech Republic | Climber | - | - | Details Other expeditions |
| Dawa Sherpa | M | 1996 | Nepal | H-A Worker | Taksindu-6, Solukhumbu | - | Details Other expeditions |
| Dawa Wongchu Sherpa | M | 1994 | Nepal | H-A Worker | Pangboche, Khumbu | - | Details Other expeditions |
| Ngima Nuru Sherpa | M | 1990 | Nepal | H-A Worker | Thamiteng, Khumbu | - | Details Other expeditions |
| Pema Chhiring/Chhiri Sherpa | M | 1983 | Nepal | H-A Worker | Beding, Dolakha | - | Details Other expeditions |
| Phura Tenzing Sherpa | M | 1993 | Nepal | H-A Worker | Yilajung, Khumbu | - | Details Other expeditions |
References
1 recorded references.
| Expedition ID | Journal | Author | Title | Publisher | Citation | Yak 94 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HIML22306 | - | - | https://www.namasadventure.com/7000m-8000mexpeditions-blog-posts/visual-journey-himlung-himal-climbing-expedition-nepal | - | - | - |