Himlung Himal | 2019 NW Ridge
A Spain expedition to Himlung Himal in 2019 via NW Ridge, led by Pako Crestas Panades. Summit reached on 26th October 2019. 4 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 10427 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | HIML19306 |
| Peak ID | HIML |
| Year | 2019 |
| Season | 3 |
| Host Country | 1 |
| Route 1 | NW Ridge |
| Route 2 | - |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | Spain |
| Leaders | Pako Crestas Panades |
| Sponsor | Spanish Himlung Himal Expedition 2019 |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | - |
| Approach | Besisahar->Dharapani->Koto->Meta->Phu->BC |
| Basecamp Date | 2019-10-13 |
| Summit Date | 2019-10-26 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 13 |
| Total Days | 15 |
| Termination Date | 2019-10-28 |
| Termination Reason | 4 |
| Termination Notes | Abandoned at 6500m due to bad weather |
| High Point (m) | 6500 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 2 |
| Fixed Rope (m) | 0 |
| Total Members | 4 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 0 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | True |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | True |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | - |
| Campsites | BC(13/10,4800m),C1(5400m),C2(6000m),xxx(6500m) |
| Route Notes | Team turned back at 6500m on 26 Oct due to bad weather conditions. |
| Accidents | - |
| Achievement | - |
| Agency | Prestige Adventure (Satori Adventures pmt) |
| Commercial Route | False |
| Standard Route | False |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | False |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2461162 |
| Year | 2019 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | nw ridge |
Members
4 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Francisco Sanchez (Pako) Crestas Panades | M | 1969 | Spain | Leader | Barcelona, Spain | Travel agent | Details Other expeditions |
| Alfonso Alvarez Santamaria | M | 1963 | Spain | Climber | Alicante, Alicante, Spain | Engineer | Details Other expeditions |
| Domingo Exposito Cobo | M | 1961 | Spain | Climber | Ubeda, Jaen, Spain | Farmer | Details Other expeditions |
| Rafael Fraguas Martinez | M | 1972 | Spain | Climber | Barcelona, Spain | Gardener | Details Other expeditions |
References
1 recorded references.
| Expedition ID | Journal | Author | Title | Publisher | Citation | Yak 94 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HIML19306 | - | - | https://www.facebook.com/pg/Expedición-2019-Himlung-HIMAL-7126m-111977350210072/posts/?ref=page_internal | - | - | - |