Himlung Himal | 2016 W Ridge
A Spain expedition to Himlung Himal in 2016 via W Ridge, led by Ferran Navarro. Summit reached on 4th October 2016. 7 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 9288 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | HIML16310 |
| Peak ID | HIML |
| Year | 2016 |
| Season | 3 |
| Host Country | 1 |
| Route 1 | W Ridge |
| Route 2 | - |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | Spain |
| Leaders | Ferran Navarro |
| Sponsor | Catalan Himlung Himal Expedition 2016 |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | - |
| Approach | Dharapani->Koto->Dharamsala->Phu->BC |
| Basecamp Date | 2016-09-24 |
| Summit Date | 2016-10-04 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 10 |
| Total Days | 14 |
| Termination Date | 2016-10-08 |
| Termination Reason | 5 |
| Termination Notes | Abandoned at 6050m due to avalanche danger |
| High Point (m) | 6050 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | True |
| Camps | 2 |
| Fixed Rope (m) | 0 |
| Total Members | 7 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 2 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | False |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | Summited unnamed 6420m subpeak NW of Himlung |
| Campsites | BC(24/09,4820m),C1(28/09,5400m),C2(04/10,6050m),xxx |
| Route Notes | Team abandoned climb at C2 due to avalanche danger. Instead they climbed another nearby subpeak of 6420m northwest of Himlung. |
| Accidents | - |
| Achievement | - |
| Agency | Iceland Trekking permit (Peak Adventures?) |
| Commercial Route | False |
| Standard Route | False |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | - |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2460132 |
| Year | 2016 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | w ridge |
Members
7 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ferran Navarro Rondan | M | 1959 | Spain | Leader | Barcelona, Spain | Retired financial analyst | Details Other expeditions |
| Montserrat Soler Flores | F | 1972 | Spain | Climber | Barcelona, Spain | Architect | Details Other expeditions |
| Joan Roure Morist | M | 1961 | Spain | Climber | La Bisbal d'Emporda, Girona, Spain | Gardener | Details Other expeditions |
| Eulalia Salcedo Sunyol | F | 1964 | Spain | Climber | Barcelona, Spain | Graphic designer | Details Other expeditions |
| Salvador Feliu Peraferrer | M | 1975 | Spain | Climber | L'Escala, Girona, Spain | Boat builder & caulker | Details Other expeditions |
| Santiago Pocino Serra | M | 1972 | Spain | Climber | Vic, Barcelona, Spain | Forest agent | Details Other expeditions |
| Javier Ortega Hidalgo | M | 1960 | Spain | Climber | Barcelona, Spain | Retired commercial agent | Details Other expeditions |
References
1 recorded references.
| Expedition ID | Journal | Author | Title | Publisher | Citation | Yak 94 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HIML16310 | - | - | www.himlung2016.blogspot.com.es | - | - | - |