Himlung Himal | 2016 W Ridge
A Germany expedition to Himlung Himal in 2016 via W Ridge, led by Hans Jochen Netzer. Summit reached on 5th October 2016. 16 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 9280 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | HIML16302 |
| Peak ID | HIML |
| Year | 2016 |
| Season | 3 |
| Host Country | 1 |
| Route 1 | W Ridge |
| Route 2 | - |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | Germany |
| Leaders | Hans Jochen Netzer |
| Sponsor | Amical Alpin Himlung Himal Expedition 2016 |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | Austria, Switzerland |
| Approach | Jagat->Koto->Phu->Himlung BC |
| Basecamp Date | 2016-09-24 |
| Summit Date | 2016-10-05 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 11 |
| Total Days | 14 |
| Termination Date | 2016-10-08 |
| Termination Reason | 5 |
| Termination Notes | Abandoned at 6420m due to avalanche danger |
| High Point (m) | 6420 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 2 |
| Fixed Rope (m) | 800 |
| Total Members | 13 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 3 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | False |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | - |
| Campsites | BC(24/09,4750m),C1(29/09,5400m),C2(04/10,6100m),xxx(05/10,6420m) |
| Route Notes | BC 24/09 4750m C1 29/09 5400m C2 04/10 6100m HPt 05/10 6420m by all members apart from Thomsen, Bauer, Radlsbeck, Thum, Kleine High point team left C2 at 4 am for summit attempt. They reached the North Col at about 6:45 am, but decided to turn back due to too much snow and avalanche danger. Radlsbeck reached C2 on 4 Oct; she did not join the summit push due to lack of motivation. Thomsen reached C1 on 29 Sept; she abandoned climb due to a slipped disc. Bauer and Kleine reached C1 on 29 Sept. Kleine did not want to continue after the avalanche killed a [Kobler] Sherpa on 27 Sept. Bauer abandoned climb out of solidarity. Thum reached C1 on 27 Sept. On his descent he slipped on moraine and fell for about 40m. He was very bruised and left BC the same day with the helicopter, which was looking for the deceased Sherpa (avalanche). Oxygen: not taken, not used Fixed rope: 800m |
| Accidents | Thum fell down the moraine (ca. 4800m) |
| Achievement | - |
| Agency | Thamserku Trekking |
| Commercial Route | False |
| Standard Route | False |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | - |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2460133 |
| Year | 2016 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | w ridge |
Members
16 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Hans-Jochen (Hajo) Netzer | M | 1955 | Germany | Leader | Oberstdorf, Bavaria, Germany | Alpine guide | Details Other expeditions |
| Sabine Thomsen | F | 1957 | Germany | Climber | Immenstadt, Bavaria, Germany | Dentist | Details Other expeditions |
| Martin Thum | M | 1946 | Germany | Climber | Tuebingen, Baden-Wuerttemberg, Germany | Pharmacist | Details Other expeditions |
| Christof Georg Metz | M | 1964 | Germany | Climber | Rastat, Baden-Wuerttemberg, Germany | Physician | Details Other expeditions |
| Harald Bauer | M | 1957 | Austria | Climber | Moedling, Lower Austria, Austria | Management consultant | Details Other expeditions |
| Ursula Bapst Brunner | F | 1958 | Switzerland | Climber | Waltensburg/Vuorz, Graubunden, Switzerland | Farmer | Details Other expeditions |
| Juliana Kleine | F | 1964 | Germany | Climber | Berlin, Germany | Clerk | Details Other expeditions |
| Monika Amrein-Keller | F | 1957 | Switzerland | Climber | Staefa, Zurich, Switzerland | Therapist | Details Other expeditions |
| Jost Keller | M | 1946 | Switzerland | Climber | Staefa, Zurich, Switzerland | Retired | Details Other expeditions |
| Monika Martina Stephanie Hanika | F | 1986 | Germany | Climber | Kempten, Bavaria, Germany | Physician | Details Other expeditions |
| Susanne Alexandra Maria Radlsbeck | F | 1975 | Germany | Climber | Munich, Bavaria, Germany | Attorney | Details Other expeditions |
| Christa Hackner | F | 1970 | Germany | Climber | Samerberg, Bavaria, Germany | Physician | Details Other expeditions |
| Klaus Dieter Boehme | M | 1958 | Germany | Climber | Melz, Mecklenburg-Vorpommern, Germany | Painter | Details Other expeditions |
| Karma Gyalzen (Karma Geljen) Sherpa | M | 1971 | Nepal | H-A Worker | Surke, Khumbu | - | Details Other expeditions |
| Dawa Temba Sherpa | M | 1989 | Nepal | H-A Worker | Khembalung, Yaphu-9, Makalu-Barun | - | Details Other expeditions |
| Pasang Karma Sherpa | M | 1972 | Nepal | H-A Worker | Paiya, Jubing-7, Solukhumbu | - | Details Other expeditions |
References
1 recorded references.
| Expedition ID | Journal | Author | Title | Publisher | Citation | Yak 94 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HIML16302 | - | - | https://www.amical-alpin.com/news-blog/ | - | - | - |