Gyajikang | 2006 NW side
A Canada expedition to Gyajikang in 2006 via NW side, led by Philippe Pibarot. Summit reached on 30th October 2006. 9 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 5537 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | GYAJ06301 |
| Peak ID | GYAJ |
| Year | 2006 |
| Season | 3 |
| Host Country | 1 |
| Route 1 | NW side |
| Route 2 | - |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | Canada |
| Leaders | Philippe Pibarot |
| Sponsor | La Cordee du Coeur 2006 Gyajikang |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | - |
| Approach | Plane to Hongde->Chame->Koto->Dharapani->Kyang->Phu |
| Basecamp Date | 2006-10-28 |
| Summit Date | 2006-10-30 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 2 |
| Total Days | 5 |
| Termination Date | 2006-11-02 |
| Termination Reason | 5 |
| Termination Notes | Abandoned at 5800m due to deep snow |
| High Point (m) | 5800 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 0 |
| Fixed Rope (m) | 400 |
| Total Members | 6 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 3 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | False |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | True |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | - |
| Campsites | BC(28/10,4800m),ABC(29/10,5400m),xxx(30/10,5800m) |
| Route Notes | Bouchard, Hamel, Mailhot, Pibarot, Smith and White left ABC around 10:00 hours, reached to 5800m at 15:30 hours. It was getting late to go further. It was good weather day, but started snowing. Then all members descended to BC at about 19:30 hours. Weather changed, cloudy and stormy. The expedition returned via Nar, Kang Pass, Manang, Thorang Pass to Muktinath and to Jomsom to fly to Pokhara. The expedition returned to Kathmandu on 10 Oct and leaving on 12 Oct. Sherpas: Chhotemba Sherpa, 24/2/85, Walung, Makalu-9, Gyajikang in spring 2005 with French Pemba Jangbu Sherpa, 17/2/88, Jubing-7, Khartse, Gyajikang in 2005 with Japanese, Baruntse 2004 Lhakpa Wangdi, 25/11/77, Chheskam-2, Solu, Annapurna IV in 2005 with Austrians |
| Accidents | Chhotemba slid down with a broken ice slab about 20m above 6000m |
| Achievement | - |
| Agency | Thamserku Trekking (Rai) |
| Commercial Route | False |
| Standard Route | False |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | False |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2456405 |
| Year | 2006 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | nw side |
Members
9 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lucie Bouchard | F | 1962 | Canada | Climber | Montreal, Quebec | College professor | Details Other expeditions |
| Dominique Hamel | F | 1966 | Canada | Climber | Longueuil, Quebec | Pharmaceutical company product manager | Details Other expeditions |
| Bernard Mailhot | M | 1959 | Canada | Climber | Montreal, Quebec | Mechanical engineer | Details Other expeditions |
| Philippe Pibarot | M | 1964 | Canada | Leader | Longueuil, Quebec | Professor of medicine | Details Other expeditions |
| David Alan Smith | M | 1963 | Canada | Climber | Edmonton, Alberta | Automotive mechanic | Details Other expeditions |
| Michel White | M | 1958 | Canada | Exp Doctor | Verdun, Quebec | Cardiologist | Details Other expeditions |
| Chhotemba (Cho Temba) Sherpa | M | 1984 | Nepal | H-A Worker | Nurbugaon, Walung, Makalu-Barun | - | Details Other expeditions |
| Pemba Jangbu Sherpa | M | 1986 | Nepal | H-A Worker | Bupsa, Jubing-5, Solukhumbu | - | Details Other expeditions |
| Lhakpa Wangdi Sherpa | M | 1977 | Nepal | H-A Worker | Chheskam, Solukhumbu | - | Details Other expeditions |
References
0 recorded references.