Gyajikang | 2003 NE Face of NW Ridge-W Ridge
A Czech Republic expedition to Gyajikang in 2003 via NE Face of NW Ridge-W Ridge, led by Karel Plechac. Summit reached on 26th October 2003. 10 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 4485 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | GYAJ03301 |
| Peak ID | GYAJ |
| Year | 2003 |
| Season | 3 |
| Host Country | 1 |
| Route 1 | NE Face of NW Ridge-W Ridge |
| Route 2 | - |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | Czech Republic |
| Leaders | Karel Plechac |
| Sponsor | Kyazikang 7038m Czech Himalayan Expedition 2003 |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | - |
| Approach | Marshyandi->Phu Khola->Phugaon |
| Basecamp Date | 2003-10-21 |
| Summit Date | 2003-10-26 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 5 |
| Total Days | 8 |
| Termination Date | 2003-10-29 |
| Termination Reason | 5 |
| Termination Notes | Abandoned at 5850m due to bad snow conditions |
| High Point (m) | 5850 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 3 |
| Fixed Rope (m) | 60 |
| Total Members | 10 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 0 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | True |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | - |
| Campsites | BC(21/10,4550m),C1(22/10,4850m),C2(24/10,5440m),C3(26/10,5850m),xxx(26/10,5850m) |
| Route Notes | BC at 4550m grass east of Phugaon and northwest of summit C1 at 4850m grass C2 at 5440m on glacier below NW Ridge on snow C3 at 5850m on glacier below NW Ridge snow covered. 26-27 Oct night heavy snowfall and had to stay in C3 one more night and on 28th down to BC Arrive BC 6:00 pm. Much new snow and no more time to wait for good snow conditions and then reach summit. Plan was to climb to col between NW and West Ridge and then to summit via West Ridge. All in BC 28th. J. Rados Senior developed cerebral edema in his descent from C1 to BC, but at lower altitude recovered; Dolezal had angina problem in C1, but Ok in BC; both men left BC with team. Fixed rope used 60m at about 5600m. |
| Accidents | J. Rados Senior onset of cerebral edema; Dolezal angina problem |
| Achievement | - |
| Agency | Dhaula Treks & Expeditions |
| Commercial Route | - |
| Standard Route | - |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | False |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2455302 |
| Year | 2003 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | ne face of nw ridge-w ridge |
Members
10 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pavel Budny | M | 1962 | Czech Republic | Climber | Ceska Lipa, Czech Republic | Technician | Details Other expeditions |
| Pavel Dolezal | M | 1972 | Czech Republic | Climber | Kladno, Czech Republic | Salesman | Details Other expeditions |
| Lubos Hornik | M | 1968 | Czech Republic | Climber | Ostromer, Czech Republic | Technician | Details Other expeditions |
| Jirka Kozel | M | 1944 | Czech Republic | Climber | Host, Usti, Czech Republic | Construction company manager | Details Other expeditions |
| Karel Kuncl | M | 1980 | Czech Republic | Climber | Prachatice, Czech Republic | Architect | Details Other expeditions |
| Jakub Nepustil | M | 1962 | Czech Republic | Deputy Leader | Prachatice, Czech Republic | Architect | Details Other expeditions |
| Karel Plechac | M | 1934 | Czech Republic | Leader | Usti nad Labem, Czech Republic | Manager of trekking agency | Details Other expeditions |
| Jaroslav Rados | M | 1974 | Czech Republic | Climber | Lom, Usti, Czech Republic | Saleman for father's meat packing plant | Details Other expeditions |
| Jaroslav Rados, Sr. | M | 1951 | Czech Republic | Climber | Lom, Usti, Czech Republic | Owner of meat packing plant | Details Other expeditions |
| Vladimir Svitek | M | 1940 | Czech Republic | Climber | Ceska Lipa, Czech Republic | Topographical engineer | Details Other expeditions |
References
2 recorded references.
| Expedition ID | Journal | Author | Title | Publisher | Citation | Yak 94 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| GYAJ03301 | AAJ | Hawley, Elizabeth | - | - | 78:394 (2004) | - |
| GYAJ03301 | - | - | http://publications.americanalpineclub.org/articles/12200439401/Asia-Nepal-Peri-Himal-Gyajikang-Unsuccessful-Attempt | - | - | - |