Gaugiri | 2002 W Ridge
A Japan expedition to Gaugiri in 2002 via W Ridge, led by Makoto Nebuka. Summit reached on 30th July 2002. 1 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 4063 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | GAUG02201 |
| Peak ID | GAUG |
| Year | 2002 |
| Season | 2 |
| Host Country | 1 |
| Route 1 | W Ridge |
| Route 2 | - |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | Japan |
| Leaders | Makoto Nebuka |
| Sponsor | Nebuka Makoto Yukiotoko Expedition to Gaugiri |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | - |
| Approach | - |
| Basecamp Date | 2002-07-20 |
| Summit Date | 2002-07-30 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 10 |
| Total Days | 10 |
| Termination Date | 2002-07-30 |
| Termination Reason | 10 |
| Termination Notes | Abandoned at 5750m due to Nebuka's weariness |
| High Point (m) | 5750 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 0 |
| Fixed Rope (m) | 0 |
| Total Members | 1 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 1 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | False |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | Climbed unnamed 6000m mountain |
| Campsites | BC(20/07,5400m),xxx(30/07,5750m) |
| Route Notes | Damodar Kunda High point on West Ridge. Left KTM on 7 July by car to Pokhara and then [flew] to Jomsom. Then to Tilicho Lake area to acclimatize and returned to Jomsom on 12 July. Trekked from Jomsom to Kagbeni, Chuksang, Ghami, Chhering, Tange, Yara, Luri Gampa, Damodar Kunda. Spent 10 days at Damodar Kunda search that area, (Nepal government's map gives altitude as 5400m, but Nebuka strongly "feels" its is 4600m). Team consisted of just Nebuka and 23 years old Kami Sherpa. Nebuka went alone on 26th July to 6000m unnamed mountain on Tibet border north of Gaugiri; went to its summit via very easy North Ridge but were many crevasses to mountain's plateau top. Made a camp on 26 July at noon on glacier, started to top at 2:00 pm, on top at 5:55 pm, returned to camp at 7:30 pm; returned to BC 27th. Had made his first attempt on this mountain on 24th but without success and returned to BC same day. 28th rested at BC. 29th tried to move east to Gaugiri but was confronted by sizeable Damodar Kunda River and gave up. 30th again went east to river and now crossed it on horse back early in the morning (6:00 am) and reached between 5700-5800m at 12:15 pm. Nebuka was already tired when he went to Gaugiri, so took Kami with him on this day's climb. Ridge was very easy but Nebuka too tired to continue and returned to BC same day trekked to Guma Thati. 31 July to Gora, 1 August to Chuksang, 2nd to Ghami, 3rd to Chhele, 4th to Jomsom, 5th by plane to Pokhara and 6th to KTM. |
| Accidents | - |
| Achievement | 1st ascent of unnamed mountain |
| Agency | - |
| Commercial Route | False |
| Standard Route | False |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | False |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2454803 |
| Year | 2002 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | w ridge |
Members
1 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Makoto Nebuka | M | 1947 | Japan | Leader | Hirosaki, Aomori, Japan | Writer | Details Other expeditions |
References
1 recorded references.
| Expedition ID | Journal | Author | Title | Publisher | Citation | Yak 94 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| GAUG02201 | HIGH | - | - | - | 252:53 (Nov 2003) | - |