Gangapurna | 1991 N Face (to 5900m)
A Spain expedition to Gangapurna in 1991 via N Face (to 5900m), led by Francisco Jose Palacios. Summit reached on 24th October 1991. 8 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 546 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | GANG91302 |
| Peak ID | GANG |
| Year | 1991 |
| Season | 3 |
| Host Country | 1 |
| Route 1 | N Face (to 5900m) |
| Route 2 | NW Spur-NE Ridge (to 6400m) |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | Spain |
| Leaders | Francisco Jose Palacios |
| Sponsor | Gangapurna 1991 |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | - |
| Approach | - |
| Basecamp Date | 1991-10-09 |
| Summit Date | 1991-10-24 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 15 |
| Total Days | 16 |
| Termination Date | 1991-10-25 |
| Termination Reason | 5 |
| Termination Notes | Abandoned at 6400m due to dangerous snow conditions reported by Swiss above 7200m |
| High Point (m) | 6400 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 3 |
| Fixed Rope (m) | 0 |
| Total Members | 8 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 3 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | False |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | - |
| Campsites | BC(09/10,4900m),C1(12/10,5200m),C2A(16/10,5600m),C2B(20/10,5500m),xxx(24/10,6400m) |
| Route Notes | BC same as Swiss this season C1 on glacier west of North Ridge 1st C2 2nd C2 at 1 tent beside Swiss C1 (and 1 tent 200m above). Porters dumped bags halfway from Samagaon to BC and took a week to get all to BC. First tried to climb Yugoslav 1983 Autumn route via N Face and to put C2 on face, but after 3 days search for a pass through many crevasses and seracs, on 15th found it and pitched C2 on glacier plateau. Route on to face not good: Yugoslav couloir very dangerous rocks and alternative they attempted further to west swept by avalanche so abandoned this face. Decided to try Swiss route this autumn and to do so was necessary to move C2 and began moving gear to C1 and also on snowfield 200m above Swiss C1. 23 Oct 2 members went up to see route above to C3 6400m. 24th Oct reached but same day decided to abandon due to dangerous snow conditions above. Climb now abandoned. Left BC 1 day after Swiss; Spaniards themselves say they left on 25th. |
| Accidents | None |
| Achievement | - |
| Agency | Gorkha Treks |
| Commercial Route | False |
| Standard Route | False |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | False |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2450860 |
| Year | 1991 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | n face (to 5900m) |
Members
8 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Jesus Carballo Soria | M | 1965 | Spain | Climber | Madrid, Spain | Firefighter | Details Other expeditions |
| Miguel Ferreira Vega | M | 1954 | Spain | Exp Doctor | Avila, Spain | Physician | Details Other expeditions |
| Miguel Garcia de Rillo | M | 1953 | Spain | Climber | San Sebastian de los Reyes, Madrid, Spain | Alpine guide | Details Other expeditions |
| Jesus Lopez Hernando | M | 1959 | Spain | Climber | San Sebastian de los Reyes, Madrid, Spain | Firefighter | Details Other expeditions |
| Francisco Jose Palacios | M | 1957 | Spain | Leader | Madrid, Spain | Alpine guide | Details Other expeditions |
| Mariano Pinuela Benito | M | 1959 | Spain | Climber | Madrid, Spain | Electrician | Details Other expeditions |
| Juan Jose Rodriguez Rodriquez | M | 1950 | Spain | Climber | San Sebastian de los Reyes, Madrid, Spain | Computer systems analyst | Details Other expeditions |
| Jose Enrique Carbone Gordillo | M | 1963 | Spain | Climber | Madrid, Spain | Computer programmer | Details Other expeditions |
References
2 recorded references.
| Expedition ID | Journal | Author | Title | Publisher | Citation | Yak 94 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| GANG91302 | AAJ | Hawley, Elizabeth | - | - | 66:216 (1992) | - |
| GANG91302 | - | - | http://publications.americanalpineclub.org/articles/12199221603/Asia-Nepal-Gangapurna-Attempt | - | - | - |