Everest | 1999 N Col-NE Ridge
A Italy expedition to Everest in 1999 via N Col-NE Ridge, led by Mario Merelli, Ernesto Cocchetti. Summit reached on 15th October 1999. 2 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 3446 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | EVER99303 |
| Peak ID | EVER |
| Year | 1999 |
| Season | 3 |
| Host Country | 2 |
| Route 1 | N Col-NE Ridge |
| Route 2 | - |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | Italy |
| Leaders | Mario Merelli, Ernesto Cocchetti |
| Sponsor | Everest 1999 8848m Hope for a Beautiful Third Millenium |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | - |
| Approach | KTM->Tingri->Rongbuk BC (both returned via Lhasa) |
| Basecamp Date | 1999-09-17 |
| Summit Date | 1999-10-15 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 28 |
| Total Days | 0 |
| Termination Date | - |
| Termination Reason | 5 |
| Termination Notes | Abandoned at 7000m due to deep snow and strong winds |
| High Point (m) | 7000 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 0 |
| Fixed Rope (m) | 0 |
| Total Members | 2 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 0 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | True |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | - |
| Campsites | BC(17/09),ABC(27/09,6400m),xxx(15/10,7000m) |
| Route Notes | High point at 7000m at North Col. After 27 Sept above falling in warm weather then strong wind. One day to 6500m too see route above and finally reached North Col on 15 Oct, but too strong wind and could not sleep there, so down to ABC. Spent 27 days in ABC. Snow became so deep yaks could not reach ABC for days and members and 1 cook had to make their way through it in waist-deep snow to BC. 25 Oct yaks able to go up to retrieve gear at ABC and trucks able to reach BC, but had to go to Lhasa, not Zangmu because of snow. |
| Accidents | - |
| Achievement | - |
| Agency | Thamserku Trekking |
| Commercial Route | True |
| Standard Route | True |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | - |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2453736 |
| Year | 1999 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | n col-ne ridge |
Members
2 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ernesto Cocchetti | M | 1964 | Italy | Climber | Bossico, Bergamo, Italy | Alpine guide | Details Other expeditions |
| Gian Mario Merelli | M | 1962 | Italy | Climber | Valbondione, Bergamo, Italy | Hotelkeeper | Details Other expeditions |
References
1 recorded references.
| Expedition ID | Journal | Author | Title | Publisher | Citation | Yak 94 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EVER99303 | HIGH | - | - | - | 212:63 (Jul 2000) | - |