Everest | 1996 N Face (Japanese Couloir) (to 7300m)
A Switzerland expedition to Everest in 1996 via N Face (Japanese Couloir) (to 7300m), led by Jean Troillet. Summit reached on 25th September 1996. 8 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 1831 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | EVER96201 |
| Peak ID | EVER |
| Year | 1996 |
| Season | 2 |
| Host Country | 2 |
| Route 1 | N Face (Japanese Couloir) (to 7300m) |
| Route 2 | N Ridge-N Face (to 8300m) |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | Switzerland |
| Leaders | Jean Troillet |
| Sponsor | Everest Expedition |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | Australia, Canada, France, USA |
| Approach | KTM->Tingri->Rongbuk BC |
| Basecamp Date | 1996-07-21 |
| Summit Date | 1996-09-25 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 66 |
| Total Days | 0 |
| Termination Date | - |
| Termination Reason | 4 |
| Termination Notes | Abandoned at 8300m due to very strong wind |
| High Point (m) | 8300 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 0 |
| Fixed Rope (m) | 0 |
| Total Members | 6 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 4 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | False |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | - |
| Campsites | RoadCamp(21/07,5200m),BC(06/07,5500m),ABC(06/08,6000m),xxx(25/09,8300m) |
| Route Notes | BC at normal route's base ABC on normal route's base from east side of North Col. First climbed up Japanese Couloir in first attempt on mountain; reached 7300m and then down because wind slab avalanche danger and winds very strong. 2nd attempt via N Ridge to 7700m on 20th Sept and left where winds got very strong and again all snow blown away planned to descend by ski (Arpin) & snowboard (Troillet) so had to have snow on mountain. 3rd attempt left BC on 24th and non-stop to 7700m, spent few hours there and reached 8300m having left tent at 8000m and then with increasing winds turned back and climb finished. |
| Accidents | Nothing |
| Achievement | - |
| Agency | Asian Trekking |
| Commercial Route | False |
| Standard Route | - |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | - |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2452573 |
| Year | 1996 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | n face (japanese couloir) (to 7300m) |
Members
8 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pascal Arpin | M | 1971 | France | Climber | Seez, Savoie, France | Alpine guide & cross-country ski instructor | Details Other expeditions |
| John Travers Falkiner | M | 1955 | Australia | Climber | Verbier, Valais, Switzerland | Ski instructor | Details Other expeditions |
| Thomas Grissom | M | 1964 | USA | Climber | Portland, Oregon | Cameraman | Details Other expeditions |
| Dominique Perret | M | 1962 | Switzerland | Climber | Chexbres, Vaud, Switzerland | Mechanical engineer | Details Other expeditions |
| Mark Shapiro | M | 1947 | Canada | Climber | Verbier, Valais, Switzerland | Photographer | Details Other expeditions |
| Jean Fernand Troillet | M | 1948 | Switzerland | Leader | Orsieres, Valais, Switzerland | Alpine guide | Details Other expeditions |
| Apa (Appa) Sherpa | M | 1960 | Nepal | H-A Worker | Thami Og, Khumbu | - | Details Other expeditions |
| Krishna Bahadur (Jeta) Tamang | M | 1968 | Nepal | H-A Worker | Kanku-5, Solukhumbu | - | Details Other expeditions |
References
3 recorded references.
| Expedition ID | Journal | Author | Title | Publisher | Citation | Yak 94 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EVER96201 | AAJ | Hawley, Elizabeth | - | - | 71:301-302 (1997) | - |
| EVER96201 | HIGH | - | - | - | 175:85 (Jun 1997) | - |
| EVER96201 | - | - | http://publications.americanalpineclub.org/articles/12199730100/Asia-Nepal-Mount-Everest-Post-Monsoon | - | - | - |