Everest | 1989 NE Ridge (to 7030m)
A USA expedition to Everest in 1989 via NE Ridge (to 7030m), led by Gary Speer. Summit reached on 11th October 1989. 10 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 387 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | EVER89302 |
| Peak ID | EVER |
| Year | 1989 |
| Season | 3 |
| Host Country | 2 |
| Route 1 | NE Ridge (to 7030m) |
| Route 2 | N Col-NE Ridge (to 8000m) |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | USA |
| Leaders | Gary Speer |
| Sponsor | Everest, The Unclimbed Ridge |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | UK |
| Approach | KTM->Tingri->Rongbuk Glacier |
| Basecamp Date | 1989-08-13 |
| Summit Date | 1989-10-11 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 59 |
| Total Days | 0 |
| Termination Date | - |
| Termination Reason | 4 |
| Termination Notes | Abandoned at 8000m due to winds |
| High Point (m) | 8000 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 3 |
| Fixed Rope (m) | 0 |
| Total Members | 10 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 4 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | False |
| O2 Used | True |
| O2 None | False |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | True |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | 7000m peak N of Everest |
| Campsites | BC(13/08,5180m),ABC(17/08,6400m),C1(25/08),C2(28/09,7100m),C3(10/10,7800m),xxx(11/10,8000m) |
| Route Notes | BC at road C1 on NE Ridge ("the unclimbed ridge") C2 on N Col C3 on buttress leading to N Ridge High point at N Face. Never got more than 24,000 ft on NE Ridge in 3 attempts to go up ridge but waist-deep snow and set off avalanches from 13th to 24th Sept. Kept building up supplies in C1 in Sept after having fixed rope by 12th, hoping their supplies would go on to higher camps. Decided to abandon NE route about 25th Sept and to go to classical route with Goodwill team. By early Oct, N Ridge looked safe because winds had blown away snow but now winds unbearable. Snow was down to knee-deep; temperature very low and winds c70 mph and blew all night long. |
| Accidents | Walker minor pulmonary edema only |
| Achievement | - |
| Agency | Rover Treks |
| Commercial Route | True |
| Standard Route | True |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | - |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2449935 |
| Year | 1989 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | Used |
| Route (lowercase) | ne ridge (to 7030m) |
Members
10 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Chris Bellows | M | 1972 | USA | Member | San Francisco, California | Student | Details Other expeditions |
| Kurt E. Fickeisen | M | 1964 | USA | Climber | Bellevue, Washington | Tree pruner | Details Other expeditions |
| Tim Gage | M | 1952 | USA | Climber | Noxan, Montana | Wilderness guide & youth counselor | Details Other expeditions |
| Markus Hutnak | M | 1966 | USA | Climber | Pullman, Washington | Unemployed college graduate | Details Other expeditions |
| Roger P. Mear | M | 1950 | UK | Climber | London, England | Freelance writer & photographer | Details Other expeditions |
| Lorne Riddell | M | 1949 | USA | BC Manager | Trout Creek, Montana | Family counselor | Details Other expeditions |
| Paul Ian Rose | M | 1951 | UK | BC Manager | Sterth, Milnthrone, Cumbria, England | Outdoor pursuits instructor | Details Other expeditions |
| Gary Speer | M | 1951 | USA | Leader | Clarkston, Washington | Film-maker, writer & teacher | Details Other expeditions |
| Rebecca L. Stephens | F | 1961 | UK | Climber | London, England | Journalist | Details Other expeditions |
| Richard Walker | M | 1948 | USA | Exp Doctor | Spokane, Washington | Physician | Details Other expeditions |
References
2 recorded references.
| Expedition ID | Journal | Author | Title | Publisher | Citation | Yak 94 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EVER89302 | AAJ | Speer, Gary | - | - | 64:302 (1990) | - |
| EVER89302 | - | - | http://publications.americanalpineclub.org/articles/12199030201/Asia-Tibet-Everest-Attempt-Northeast-Ridge | - | - | - |