Everest | 1979 S Col-SE Ridge (to 7400m)
A UK expedition to Everest in 1979 via S Col-SE Ridge (to 7400m), led by Doug Scott. Summit reached on 8th October 1979. 6 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 2768 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | EVER79303 |
| Peak ID | EVER |
| Year | 1979 |
| Season | 3 |
| Host Country | 1 |
| Route 1 | S Col-SE Ridge (to 7400m) |
| Route 2 | Lho La (to 6000m) |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | UK |
| Leaders | Doug Scott |
| Sponsor | British West Ridge Everest Expedition |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | France, USA |
| Approach | Khumbu Valley |
| Basecamp Date | 1979-09-27 |
| Summit Date | 1979-10-08 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 11 |
| Total Days | 29 |
| Termination Date | 1979-10-26 |
| Termination Reason | 10 |
| Termination Notes | Abandoned at 7400m due to lack of acclimatization |
| High Point (m) | 7400 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 2 |
| Fixed Rope (m) | 0 |
| Total Members | 6 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 0 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | True |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | Climbed Nuptse (NUPT-793-01); attempted Kusum Kanguru (KUSU-793-01) |
| Campsites | BC(27/09,5500m),C1,C2,xxx(08/10,7400m) |
| Route Notes | - |
| Accidents | - |
| Achievement | - |
| Agency | - |
| Commercial Route | True |
| Standard Route | True |
| Primary Route | True |
| Primary Member | True |
| Primary Reference | True |
| Primary ID | NUPT79301 |
| Checksum | 2446224 |
| Year | 1979 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | s col-se ridge (to 7400m) |
Members
6 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Douglas Keith (Doug) Scott | M | 1941 | UK | Leader | Nottingham, E Midlands, England | Author & alpinist | Details Other expeditions |
| Georges Bettembourg | M | 1950 | France | Climber | Glenoma, Washington | Ski instructor & mineralogist in winters | Details Other expeditions |
| Michael M. (Mike) Covington | M | 1947 | USA | Climber | Allenspark, Colorado | Alpine guide | Details Other expeditions |
| Brian P. Hall | M | 1951 | UK | Climber | Kendal, Cumbria, England | Ecologist | Details Other expeditions |
| Alan Paul (Al) Rouse | M | 1951 | UK | Climber | Sheffield, S Yorkshire, England | Mathematics teacher | Details Other expeditions |
| Rab Carrington | M | 1947 | UK | Climber | Sheffield, S Yorkshire, England | Mathematics teacher | Details Other expeditions |
References
1 recorded references.
| Expedition ID | Journal | Author | Title | Publisher | Citation | Yak 94 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EVER79303 | - | Bettembourg, Georges | La Mort Blanch | Acla, Paris | - | B325 |