Everest | 2014 N Col-NE Ridge
A Switzerland expedition to Everest in 2014 via N Col-NE Ridge, led by Olivier Ruembelli. Summit reached on 23rd April 2014. 2 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 8481 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | EVER14163 |
| Peak ID | EVER |
| Year | 2014 |
| Season | 1 |
| Host Country | 2 |
| Route 1 | N Col-NE Ridge |
| Route 2 | - |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | Switzerland |
| Leaders | Olivier Ruembelli |
| Sponsor | Swiss on Everest North Spring 2014 |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | - |
| Approach | Zhangmu->Nyalam->Tingri->BC |
| Basecamp Date | 2014-04-17 |
| Summit Date | 2014-04-23 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 6 |
| Total Days | 17 |
| Termination Date | 2014-05-04 |
| Termination Reason | 7 |
| Termination Notes | Abandoned at 6400m due to cerebral edema |
| High Point (m) | 6400 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 0 |
| Fixed Rope (m) | 0 |
| Total Members | 1 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 1 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | False |
| O2 Used | True |
| O2 None | False |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | True |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | - |
| Campsites | BC(17/04,5200m),ABC(23/04,6400m),xxx(23-25/04,6400m) |
| Route Notes | Ruembelli contracted cerebral edema at ABC on 23 April and was evacuated on a yak from ABC to BC with oxygen on 25 April. Sherpa: Palden Nima, 29/8/78 (2035/5/13), Yaphu-9, Sankhuwasabha Ruembelli was a part of the Seven Summit Treks commercial group that included 4 Maltese, one Brazilian, one Japanese and one French. |
| Accidents | Cerebral edema at 6400m at ABC |
| Achievement | - |
| Agency | Expedition Himalaya (Seven Summit Treks pmt) |
| Commercial Route | True |
| Standard Route | True |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | False |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2463240 |
| Year | 2014 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | Used |
| Route (lowercase) | n col-ne ridge |
Members
2 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Olivier Ruembelli | M | 1970 | Switzerland | Leader | Sainte-Croix, Vaud, Switzerland | Entrepreneur | Details Other expeditions |
| Palden Nima Sherpa | M | 1978 | Nepal | H-A Worker | Yaphu-9, Makalu-Barun | - | Details Other expeditions |
References
0 recorded references.